ODISHATOP STORIES

ଘର ପିଛା ୪ ଟି ବଲବ୍ ମାଗଣା ଦେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୧।୧ (ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର): ଶୁକ୍ରବାର ‘ ଆମ ଘରେ ଏଲ ଇ ଡି ‘ ଯୋଜନା ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। NFSA, SFSA ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ମାଗଣା ରେ ମିଳିବ ଵଲବ୍। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩ କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ବାଲବ୍ କିଣିବେ। ଯୋଜନା ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ର ୯୫ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ଉପକୃତ ହେବେ। ପ୍ରତି ପରିବାର କୁ ୯ ୱାଟ ର ୪ ଟି ବଲବ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଚଳିତ ମାସ ୧୫ ଓ ୨୦ ତାରିଖ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପିଠା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ବଲବ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଆପଣମାନଙ୍କ ଖୁସିରେ ମୋର ଖୁସି । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୫ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୭ଟି ବ୍ଲକ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨୪.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ଲକଗୁଡିକ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ବେଗୁନିଆପଡା, ରାୟଗଡାର ଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀରର ଗୁଡଭେଲା, ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଇରିମିରା ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ବାରିପଦା ଓ ମୋରଡ଼ା ବ୍ଲକ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ବ୍ଲକର ୨୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଲାଗି ୫.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୧୦୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୧୧୬ଟି, ଗୁଡଭେଲା ବ୍ଲକର ୧୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ୧.୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୮୪ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ, ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଲକର ୨୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ୬.୩୦ କୋଟି . ପୃଷ୍ଠା-୫ ଦେଖନ୍ତୁ

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Articles