ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା : ମଙ୍କିପକ୍ସରେ ମଣିଷଠାରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲା କୁକୁର

ପ୍ୟାରିସ : ମାଙ୍କଡପକ୍ସ ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ପଶୁରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଫରାସୀ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁକୁରରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ଗବେଷକମାନେ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଯେଉଁଠାରେ ଭୂତାଣୁ ମନୁଷ୍ୟଠାରୁ ପଶୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି । ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଦ ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ୟାରିସର ସୋରବୋନେ ୟୁନିଭରସିଟିର ଏକ ଟିମ୍ ଦୁଇଜଣ (ସମଲିଙ୍ଗୀ) ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ମଙ୍କିପକ୍ସ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ଏହି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ୪୪ ବର୍ଷ ଏବଂ ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭ୍ । ତଥାପି, ସେ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିରେଟ୍ରୋଭାଇରାଲ୍ ମେଡ଼ିସିନ ସେବନ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରୁ ତାଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ନକାରାତ୍ମକ । ମଙ୍କିପକ୍ସ ଲକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ବାର ଦିନ ପରେ, ତାଙ୍କ କୁକୁର ମଧ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ପଜିଟିଭ୍ ଜଣାପଡିଛି । କୁକୁରଟି ପୁରୁଷ ଇଟାଲୀୟ ଗ୍ରେହାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ଏହାର ବୟସ ୪ ବର୍ଷ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍କିପକ୍ସ ପଜିଟିଭ ଥିବା କୁକୁରର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରୋଗ ନଥିଲା ।

ଉଭୟ ସମଲିଙ୍ଗୀ ପୁରୁଷ ଏକାଠି ସଂପର୍କରେ ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଘରେ ରୁହନ୍ତି । ଲାଟିନ୍ପୁ ରୁଷର ମଳଦ୍ୱାର ଚର୍ମରେ ଏକ ଅଲସର ପରେ ମୁହଁ, କାନ ଏବଂ ଗୋଡରେ ଘା ’ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶ୍ୱେତାଙ୍ଗର ଗୋଡ ଏବଂ ପିଠିରେ ଘା’ ହୋଇଥିଲା । ଉଭୟେ ୪ ଦିନ ପରେ ଦୁର୍ବଳତା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ମେଲ୍ କୁକୁର ମଧ୍ୟ ଉଭୟଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇଥିଲେ । ସେ ଚର୍ମ ରୋଗ, ପେଟରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଲାଲ ଦାଗ ଦେଖାଗଲା ଏବଂ ମଳଦ୍ୱାର ଚର୍ମରେ ଅଲସର ଦେଖାଗଲା । ଏହି କୁକୁର ଏବଂ ଲାଟିନ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭୂତାଣୁର ସ୍ୱାବ ବାହାର କରି ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଉଭୟ ନମୁନାରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଅଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.