ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ନରଖିଲେ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବନି ଜୋରିମାନା! ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ନରହିଲେ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆଗାମୀ ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ବଜାୟ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିନପାରେ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଭାଗବତ କିଶନରାଓ କରଦ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

କରାଡ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ରଖିନଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଥିବା ଜରିମାନା ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ। ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କରଦ ଶ୍ରୀନଗରରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱାଧୀନ ସଂସ୍ଥା। ଜୋରିମାନା ଛାଡ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ।’ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି କି ଯେଉଁ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସ୍ତରରୁ କମ୍ ହେବ ସେଥିରେ କୌଣସି ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅନେକ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସୁବିଧା ସହିତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ବଜାୟ ରଖିବା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ସୀମା ଅଛି, ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ପ୍ରକାର ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.