fbpx

ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ସରକାର! କହିଲେ ତୁରନ୍ତ ଫୋନରୁ ଏହି SMS ଡିଲିଟ କର, ଅନ୍ୟଥା …

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସବିଆଇ) ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସରକାର ଫେକ୍ ଆଲର୍ଟ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସୀ ପିଆଇବି ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଡଭାଇରୀ ଜାରି କରିଛି। ଏଜେନ୍ସୀ ସେହି SMS ଏବଂ କଲ୍ ର ଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତର ନଦେବାକୁ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ, ଗ୍ରାହକଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ୍ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ସରକାର ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ SMS ଆସିଥିବା କୋଣସି ବି ଲିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ମନା କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏପରି ମେସେଜକୁ ନ ଦେଖି ତୁରନ୍ତ ଡିଲିଟ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପିଆଇବି ଟୁଇଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ତୁମର ଅଫିସିଆଲ୍ ଏସବିଆଇ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ୍ କରାଯାଇଛିକ୍ୱୋଲି ଆସିଥିବା ମେସେଜ ଫେକ୍ ଅଟେ । ଏହି ଟୁଇଟରେ ଏଭଳି ଏକ ନକଲି ଏମଏମଏସର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏଭଳି ମେସେଜରେ ଆଗ୍ରହ ନଦେଖାଇବାକୁ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।

Government warns SBI users! Said- Delete this SMS from your phone immediately; Otherwise..

* ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଇମେଲ୍ / SMSରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

* ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କୌଣସି ମେସେଜ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ [email protected] ରେ ରିପୋର୍ଟ କରନ୍ତୁ।

ସରକାରୀ ନୀତି, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ସଫଳତା ଉପରେ ମୁଦ୍ରଣ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ପ୍ରେସ ଇନଫରମେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ କିମ୍ବା ପିଆଇବି ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି।

ନକଲି SMS SBI ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ କ’ଣ କରିବାକୁ କହିଥାଏ?

PIB ର ଟ୍ୱିଟ୍ ଏପରି ଏକ ନକଲି SMS ର ଏକ ଫୋଟୋ ଅଂଶୀଦାର କରିଛି। ଠକ ଏସଏମଏସରେ କହିଛି “ପ୍ରିୟ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ, ଆପଣଙ୍କର ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ସମୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି A / C ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ଲକ ହେବ, ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ: https: //sbikvs.ll ଏହିଭଳି କିଛି ଲିଙ୍କ ରହିଥିବ।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଏହିପରି ନକଲି ଏସଏମଏସ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ, ଅନେକ ଏସବିଆଇ ଉପଭୋକ୍ତା ଆରବିଆଇର KYC ନିୟମ ପାଳନ ନକରିବା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ଏସବିଆଇ ଆକାଉଣ୍ଟ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଦାବି କରି ଏସଏମଏସ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଖବର ରହିଛି। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏଥିରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ମେସେଜରେ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ରହିଥାଏ।

ଉଦାହରଣ: ପ୍ରିୟ ଗ୍ରାହକ, ଆପଣଙ୍କର SBI ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ KYC ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି, 10 ମିନିଟରେ ଆପଣଙ୍କର KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଦୟାକରି ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି SMS ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ ନକରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଏଭଳି ଠକେଇକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ SBI ସମୟ ସମୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ଜାରି ରଖେ, ତେଣୁ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟୁଇଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ୍।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.