ଋଷରେ ବାଦୁଡ଼ିଙ୍କ ଠାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ‘ଖୋସ୍ତା-୨’ ଜୀବାଣୁ: ମଣିଷଙ୍କୁ କରିପାରେ ସଂକ୍ରମିତ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଋଷରେ ବାଦୁଡ଼ିମାନଙ୍କ ଠାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ଜୀବାଣୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ମାନବ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହାକୁ ‘ଖୋସ୍ତା-୨’ ଜୀବାଣୁ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା SARS-CoV-2 ପରି କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଅଟେ। ଏହା ମାନବ କୋଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ COVID-19 ଟୀକାକରଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ବି ଭେଦ କରିପାରେ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ଚିନ୍ତା ବଢାଇପାରେ। ଟାଇମ୍ ମାଗାଜିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହି ଖୁଲାସା ହୋଇଛି।

ୱାଶିଂଟନ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ପଲ୍ ଜି ଆଲେନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଫର୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହେଲଥ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ଖୋସ୍ତା-୨’ ଉଭୟ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ସେରମ୍ ତଥା SARS-CoV-2 ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧକ ଅଟେ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ PLOS Pathogens ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ନୂତନ ଭାଇରସ ଖୋସ୍ତା-୨ ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ ଏବଂ କୋଭିଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚାଲିଥିବା ଟିକା ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ଶ୍ରୀ ଲେଟକୋ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପରେ, ଖୋସ୍ତା-୨ ଆବିଷ୍କାର ସାଧାରଣତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ଏହିଭଳି ଶହ ଶହ ଭାଇରସ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି, ଏସିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କରେ ଏସବୁର ଉତ୍ପତ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କର ମାନବ କୋଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ।ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଖୋସ୍ତା-୨ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସମ୍ପ୍ରତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.