fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ଅଗ୍ନିପଥ ନିଯୁକ୍ତି ନିୟମରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଆଇଟିଆଇ-ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ ପାସ୍ ଆଉଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ଆବେଦନ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗଲାବର୍ଷ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଆଣିଥିଲେ। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ତିନି ସେନାରେ ଯୁବକମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ସରକାର ଏବେ ଅଗ୍ନିବୀର ନିଯୁକ୍ତି ନିୟମରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆଇଟିଆଇ-ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ ପାସ୍ ଆଉଟ୍ ଏଥିରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ସେହିଭଳି ଅଗ୍ନିପଥ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ସେନା ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରି-ସ୍କିଲ୍ଡ ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ନିପଥ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । ଆଇଟିଆଇ- ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ ପାସ୍ ଆଉଟ୍ ବୈଷୟିକ ଶାଖାରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବ-କୁଶଳୀ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ତାଲିମ ସମୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ । ଏହି ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଯୁବ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ।

କହି ରଖୁ ଯେ, ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ତାରିଖରୁ, ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଅଗ୍ନିଭର୍ସ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅଗ୍ନିପଥ ନିଯୁକ୍ତି ବର୍ଷ ୨୦୨୩ -୨୪ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ joinindianarmy.nic.in ଯାଇ ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ ୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୟନ ପରୀକ୍ଷା ୧୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗ୍ନିବୀର ଜେନେରାଲ୍ ଡ୍ୟୁଟି, ଟେକ୍ନିକାଲ୍ କ୍ଲର୍କ, ଷ୍ଟୋର କିପର, ଟ୍ରେଡସମ୍ୟାନ୍ ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ। ଅଗ୍ନିବୀର ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ପାସ କରିବାକୁ ପଡିବ। କେବଳ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଶାରୀରିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହେବେ। ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ୧୭ ଏପ୍ରିଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.