fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ପେନ୍ସିଲ ଓ କଟର ଉପରେ ଆଉ ଲାଗିବନି ଟିକସ, ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ମିଳିବ ୧୬,୯୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକ ପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅନେକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ସେସ୍ ଭାବରେ ୧୬,୯୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଜିଏସ୍ଟି ପରିଷଦର ୪୯ ତମ ବୈଠକ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ (ଏଜି) ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ୬ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ୧୬,୫୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଜି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିବା ୭ ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଅନ୍ୟତମ।

ତେବେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବା ପାଇଁ ଏଜି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦାଖଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବ-ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲା, କାରଣ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଦିଆଯାଉଛି, ଅବଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ଏଜି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦାଖଲ ପରେ ଦିଆଯାଉଛି। ସେହିପରି ଏହି ବୈଠକରେ ଆପଲ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ଗଠନ ଏବଂ ପାନ୍ ମସାଲା ଏବଂ ଗୁଟଖା ବ୍ୟବସାୟରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କିବା ରୋକିବା ସହ ଜଡିତ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ପରିଷଦ ପାନ ମସାଲାର ଟିକସ ଉପରେ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ (ଗୋଏମ୍) ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ବୈଠକରେ ପେନ୍ସିଲ, କଟର ଏବଂ କିଛି ଟ୍ରାକିଂ ଉପକରଣରେ ଜିଏସ୍ଟି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ୱାଶେରୀକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା କୋଇଲା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ଉପରେ ରିହାତି ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଏକ ପ୍ରକାର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ୧୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଶୂନ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ପ୍ରି-ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏବଂ ଲେବଲ୍ ହୋଇଥିବ, ତେବେ ଏଥିରେ ଟିକସ ହାର ୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.