fbpx

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗମ୍ଭୀରେ ହେଉଛି ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ, ହରିୟାଣା ପରେ ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ପାଣି ଦେବାକୁ ମନାକଲେ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗମ୍ଭୀର ହେଲାଣି ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ। ହରିୟାଣା ପରେ ରାଜଧାନୀର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସହିତ ୨୦୧୯ରୁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୬ରୁ ୮ମାସ ତଳେ ଉଭୟେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରୁ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜଳ ବଦଳରେ ବିଶୋଧିତ ବର୍ଜ୍ୟଜଳର ୧୪ ଏମଜିଡି ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା ମୁରାଦ ନଗରରୁ ୨୭୦ କ୍ୟୁସେକ୍ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେଇପାରେ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ସମାନ ପରିମାଣରେ ବିଶୋଧିତ ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି।

ଅନେକ ବୈଠକ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରାୟ ୬ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଛାଡିଥିଲେ। ଯଦିଓ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କୌଣସି କାରଣ ଦେଇନାହିଁ।

ଦିଲ୍ଲୀ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ହରିୟାଣା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ରାଜି ହୋଇନାହିଁ । ସେହିଭଳି ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଯମୁନା ଜଳର ଅଂଶକୁ ୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ (ହରିୟାଣାର ଯମୁନା ନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ) ତାଜେୱାଲା ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଜଳ ପରିବହନ କରାଯାଉଥିଲା ।

ତେବେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ହରିୟାଣା ବିରୋଧ କରିଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ଜଳ ପରିବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ ବୋଲି ହରିୟାଣା ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲା।

ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ, ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୈତିକ କାରଣରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦ ଏମଜିଡି ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ଜଳ ବୋର୍ଡ ପ୍ରାୟ ୯୫୦ ଏମଜିଡି ଯୋଗାଣ କରିଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.