ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ୮ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବସିଲେ ହେବ ହାର୍ଟଆଟକ୍, .. ରିସର୍ଚ୍ଚ

ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବସିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ। ଆଜ୍ଞା ହଁ ଆପଣ କେଉଁଠାରେ ଚାକିରୀ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଦୋକାନରେ ବସନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଦୈନିକ ୮ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ବିଶ୍ୱର୨୧ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରର୧ଲକ୍ଷ ୫୬ହଜାର କର୍ମଜୀବୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ୧୧ ବର୍ଷ ଗବେଷଣା ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ୬,୨୦୦ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ , ୨୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ହୃଦ୍‌ଘାତର ଶିକାର ହେଲେ। ୧୧ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଗବେଷଣା ଚାଲିବା ପରେ ଗବେଷକ କହିଛନ୍ତି, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅଧିକ ସମୟ ବସିବା ବିପଦ। ୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବସି ରହି କାମରେ ମଗ୍ନ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ହୃଦ୍‌ଘାତର ଘଣ୍ଟାକଣ୍ଟା ଝୁଲୁଛି।

ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଅନୁସାରେ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାମ କରିବା ସ୍ଵାଭାବିକ। ହେଲେ ଏତେ ଲମ୍ବା ସମୟ ସିଟ୍‌ରେ ନ ବସି ଟିକିଏ ଚଲାବୁଲା କରନ୍ତୁ ଚୀନ୍, ଜାପାନ, ଆମେରିକାର କେତୋଟି ବଡ଼ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ କାମର ବୋଝ କମ୍ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଖେଳକୁଦର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। କର୍ମଜୀବୀ ଲୋକ ପୂରା ସମୟ ସିଟ୍‌ରେ ନ ବସିବାକୁ ଗବେଷକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏକସ୍ଥାନରେ ବସିବା ଜୀବନଶୈଳୀ ହୃଦରୋଗ ପାଇଁ ଏକ ବିପଦ କାରଣ ଅଟେ। ଆପଣ ଯେତେ ଅଧିକ ବସିବେ, ଆପଣ କମ୍ ଚଲାବୁଲା କରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଯେତେ କମ୍ ଚଲାବୁଲା କରିବେ, ଆପଣଙ୍କ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ବଢିବ।

ତେବେ ଯେହେତୁ ଆପଣ କେଉଁଠାରେ ଚାକିରି କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ କାମ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବସିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ତୁମେ କେବଳ ବସିବାର ପ୍ରଭାବକୁ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବାକ ଦେବେ। ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବସିବାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କିଛି ଟିପ୍ସ:

ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ ଡେସ୍କ କିମ୍ବା ଏକ କନଭର୍ଟେବଲ ଡେସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଠିଆ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କାମ କରିପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ବୁଲିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ। ଏହା ସହିତ
ଘୁଞ୍ଚିବା, ଚାଲିବା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ବ୍ରେକ ନିଅନ୍ତୁ। ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଘଣ୍ଟାରେ ଥରେ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ କିଛି ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବୁଲିଆସନ୍ତୁ। ତୁମ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଡେସ୍କଟପ୍ ରେ ଏକ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ଯାହା ତୁମକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ମନେ ପକାଇବ, କିମ୍ବା ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ୱାଚ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆପାନକଙ୍କ ଆଲର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସେଟ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବ କି ବିରତିର ସମୟ ଆସିଛି।

ନିୟମିତ ଏରୋବିକ୍ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ – ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା।

ବସିବାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କର ବସିବା ସ୍ଥିତି ହେତୁ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ମୋଡିହୋଇ କିମ୍ବା ବଙ୍କା ହୋଇ ବସୁଛନ୍ତି, ଏହା ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଡେସ୍କରେ ବସିବାକୁ ପଡୁୁଛି, ତେବେ ସିଧା ବସିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏହି ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ଆମ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଶରୀରକୁ ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସକାଳୁ ମାତ୍ର ନିଜପାଇଁ ୩୦ ରୁ ୪୦ ମିନିଟ ସମୟ ଦେଇ ଯୋଗ କଲେ ଆପଣ ନିଜକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରିବେ। ଏହି ଯୋଗାସନ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗୋମୂଖାସନ, ମଣ୍ଡୁକା ଆସନ, ପବନ ମୁକ୍ତାସନ ଓ ଅନୁଲୋମ ବିଲୋମ ଅଟେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.