fbpx

ଯୋଗ ଦିବସରେ ଆସିଲା ଦୁଃଖଦ ଖବର; ୧୨୮ବର୍ଷୀୟ ଯୋଗଗୁରୁ ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର

Advertisement

ବାରାଣସୀ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାରଣାସୀରେ ରହୁଥିବା ଯୋଗଗୁରୁ ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ୧୨୮ ବର୍ଷୀୟ ଯୋଗଗୁରୁଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ଖବର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ବାରାଣସୀରେ ଯୋଗଗୁରୁଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଥିଲେ। ଯୋଗଗୁରୁ ଶିବାନନ୍ଦଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ କାହାକୁ ସାକ୍ଷାତ କରୁନାହାନ୍ତି। ଏହାପରେ ଯୋଗ ଗୁରୁଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ୧୮୯୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୮ ତାରିଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବାଂଲାଦେଶର ସିଲେଟ ଜିଲ୍ଲାର ହରିପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦ ୧୨୭ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂରଣ କରି ୧୨୮ତମ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏକଦା ବାଂଲାଦେଶ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶିବାନନ୍ଦ ଯୋଗ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଯୋଗେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଭୂମି କାଶୀକୁ ନିଜର ଘର କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାରଣାସୀର କବୀର ନଗରରେ ଥିବା ଆଶ୍ରମରେ ରୁହନ୍ତି । ଏବେ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦ ଦାବି କରିନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ କେବେ ଆଗରୁ ଥଣ୍ଡା ହୋଇନଥିଲା। ଯୋଗ ଗୁରୁମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସରଳ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବା ସହିତ ଯୋଗ ଓ ପ୍ରାଣାୟାମକୁ ଆପଣାଇଲେ ଦୀର୍ଘ ଓ ରୋଗମୁକ୍ତ ଜୀବନ ହାସଲ କରିପାରିବ। ଏପରିକି କୋଭିଡ୍-୧୯ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ରୁଟିନ୍ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ଏହି ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ। ତେବେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଏବେ ତାଙ୍କ ରୋଗର କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.