ପ୍ରଥମେ କିଡନୀ ରାକେଟ୍ ର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ, ତା’ପରେ ନିଜ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଚଳାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀରେ କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ ରାକେଟ୍ ମାମଲାରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ପୋଲିସ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ପୋଲିସ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ କୁଲଦୀପ ରୟ (୪୭) ରାଜସ୍ଥାନର କିଡନୀ ରାକେଟ୍ ରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ପରେ ପୋଲିସକୁ ବହୁତ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟ ଶୈଲେଶ ପଟେଲ ଏବଂ ବିକାଶଙ୍କ କିଡନୀ, ରଣଜିତଙ୍କ କିଡନୀକୁ କୋଲକାତାରେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ନିଜେ କିଡନୀ ରାକେଟ୍ ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଦାତାଙ୍କୁ କିଡନୀ ଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ୩ରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିଲେ ଏବଂ କିଡନୀ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କଠାରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ନେଉଥିଲେ।ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା।

ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ କିଡନୀ ଦେବା ପରେ ସେମାନେ କିଡନୀ ବ୍ୟାପାର କରିବାର ବୁଦ୍ଧି ପାଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏମାନେ ଆଶ୍ରୟାସ୍ଥ, ବାସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍, ଏବଂ ଧାର୍ମିକସ୍ଥଳରେ ଗରୀବ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେଉଥିଲେ। ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କିଡନୀ ଦାନ ପାଇଁ ରାଜି କରାଉଥିଲେ। ପିଡ଼ିତ ମାନଙ୍କୁ ଏମାନେ ବିଳାଶମୟ ଜୀବନର ଆଶା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ଆଶା ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଉଥିଲେ। ଏହାବାଦ୍ ସେମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଡୋନରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପର୍କ କରୁଥିଲେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶୈଳେଶ ପଟେଲ ନଜର ରଖୁଥିଲେ। ଫେସବୁକରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଟି ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଗ୍ରୁପ୍ ଥିଲା। ଏହି ଗ୍ରୁପରେ ଶିଲେଶ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ। ସେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀରେ କିଡନୀ ଦାତା ଏବଂ କିଡନୀ ଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୁଲଦୀପ ରାୟ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଛଦ୍ମନାମ କେ.ଡି.ଠାରୁ ତିନିରୁ ଚାରି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ। ଡକ୍ଟର ସୋନୁ ରୋହିଲାଙ୍କୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିଲେ। ଡକ୍ଟର ସୌରଭ ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯିଏ କିଡନୀ ଦାତାଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଥିଲେ। କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେ ୨୦ ରୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଉଥିଲ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.