୧୦ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରୁ ୪୫ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓ ହେଲା ବନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଉପରେ ବହୁତ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ସେ କିଛି ଭି କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉନା କହି ଯଦି ଆମକୁ ଜଣା ନାହିଁ ଆମେ ସଂଗେ ସଂଗେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଦେଖୁଛୁ । କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ରେ ଆମେ ସବୁ କିଛି ପୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସେୟାର କରିପାରିବା ନାହିଁ । କିଛି ଏଭଳି ଆଇଟି ନିୟମ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାନିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାସହ ଆପଣ ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ,ରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ , ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଜନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଭଳି କିଛି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆଉ ଯଦି କରିଲେ ଆପଣ ଏହାର ପରିଣତି ଭୋଗିବେ ।

ତେବେ I ଏବଂ B ଆଇଟି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରୁ ୪୫ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓ ବନ୍ଦ କରିଛି। ୨୦୨୧ ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଘୃଣ୍ୟ ଭାଷଣ ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଅସନ୍ତୋଷ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ସୂଚନାମିଳୁଛି। ଭିଡିଓଗୁଡିକ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ସମ୍ପର୍କ ତଥା ଜନ ଆଦେଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ମର୍ଫେଡ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଭିଡିଓକୁ ଅବରୋଧ କରିଛି। ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ରୁ ୧୦ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରୁ ୪୫ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଭିଡିଓ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (media Ethics ଗାଇଡଲାଇନ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆ Ethics କୋଡ) ନିୟମ ୨୦୨୧ ର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସଂପୃକ୍ତ ଭିଡିଓଗୁଡିକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ୨୩.୦୯.୨୦୨୨ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଘୃଣା ବ୍ୟାପିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ନକଲି ଖବର ଏବଂ ମର୍ଫେଡ୍ ଭିଡିଓ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ମିଥ୍ୟା ଦାବି ଯେପରିକି ସରକାର କେତେକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଧାର୍ମିକ ଅଧିକାର ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛନ୍ତି, ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହିଂସାତ୍ମକ ଧମକ, ଭାରତରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ଇତ୍ୟାଦି। ଦେଶରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ଭିଡିଓ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା, ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ, ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ, କାଶ୍ମୀର ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହି ବିଷୟବସ୍ତୁ ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହିତ ଭାରତର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ କେତେକ ଭିଡିଓରେ ଭାରତର ଭୁଲ ବାହ୍ୟ ସୀମା ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି ଯାହାକି ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖର କିଛି ଅଂଶ ସହିତ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ବାହାରେ ଦର୍ଶା ଯାଇଛି । ଏହିପରି କାର୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ ଭୁଲ ଉପସ୍ଥାପନା ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅବରୋଧିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା, ରାଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା, ବିଦେଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ଭାରତର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଦେଶରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୦ ର ଧାରା ୬୯ଏ ର ବିଷୟବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟରେ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଆବୃତ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ , ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ବୈଦେଶିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଜନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବାରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରୟାସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି କୌଣସି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ ଏହାକୁ ପାଳନ ନକରେ ତେବେ ଏହାପ୍ରତି ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.