fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

UIDAI ଜାରି କରିଲା ନୂଆ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର, ଗ୍ରାହକ ଏବେ ସହଜରେ କରିପାରିବେ ଆଧାରକାର୍ଡର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆଧାର କାର୍ଡର ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ଭଏସ୍ ରେସପନ୍ସ (IVR) ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଯାହା ଦିନରାତି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର ନାମଲେଖା କିମ୍ବା ଅପଡେଟ୍ ସ୍ଥିତି,ପିଭିସି କାର୍ଡ ସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ UIDAI ର ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୯୪୭ କୁ କଲ କରିପାରିବେ।

UIDAI ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘UIDAI ଦ୍ୱାରା IVRS ଉପରେ ନିର୍ମିତ ନୂତନ ସେବାକୁ ଅନୁଭବ କରନ୍ତୁ । ଅଧିବାସୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନାମଲେଖାକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି, ପିଭିସି କାର୍ଡ ସ୍ଥିତିକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ UIDAI ର ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୯୪୭, ୨୪ × ୭ କୁ କଲ କରିପାରିବେ ।

ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ଭଏସ୍ ରେସପନ୍ସ ସର୍ଭିସେସ୍ (IVRS) ହେଉଛି ଏକ ୨୪ × ୭ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯାହା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଚାଳିତ ଟେଲିଫୋନ୍ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ କଲ୍ ପଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ।

ଏହି ସମୟରେ, UIDAI ଆଧାର ନାମଲେଖା / ତାହାର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ, ଆଧାର ପିଭିସି କାର୍ଡ ସ୍ଥିତି ଟ୍ରାକିଂ ଏବଂ ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ର ଅବସ୍ଥାନ ସୂଚନା ଭଳି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ଉତ୍ତମ ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଁ ନୂତନ AI / ML- ଆଧାରିତ ଚାଟବଟ୍ ‘ଆଧାର ମିତ୍ର’ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ବାସିନ୍ଦାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ବଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ ।

ନିୟାମକ ଏକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯେଉଁଠାରେ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ଅନଲାଇନରେ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଠିକଣା ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଏହା ଶେଷରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମ, ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଅଧିକ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.