ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାଇକ୍-ସ୍କୁଟର ଏବଂ କାର୍ ପରେ ଆସୁଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ପ୍ଲେନ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିମାନ ସଫଳତାର ସହ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଛି। ପରିବେଶ ଅନୁକୁଳ ଶୁନ୍ୟ ନିର୍ଗମନ ଯୁକ୍ତ ଏହି ବିମାନ ୩୫ ହଜାର ଫୁଟ୍ ଉପରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଛି। ୮ ମିନିଟ୍ ଧରି ଏହି ବିମାନଟି ଉଡ଼ାଣ କରିଥିଲା। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ବିମାନ ୬୪୦ କିଲୋୱାଟ୍ ରେ ମୋଟର ଦିଆଯାଇଛି। ୩୦ ମିନିଟ୍ ଚାର୍ଜିଂ କରିବା ପରେ ୯ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଘଣ୍ଟାରୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ଼ିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଏହା ମୋବାଇଲ୍ କାର୍ ଭଳି ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରେ। ପୁର୍ବରୁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ପାରମ୍ପାରିକ ବିମାନରେ ଇଞ୍ଜିନ ଲାଗିଥାଏ। ଯାହା ତେଲ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରଦୁଷଣ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିମାନ କୌଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ କରି ନଥାଏ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବିମାନ ଏଲିଜ୍ ର ସର୍ବାଧିକ କ୍ରୁଜ୍ ସ୍ପିଡ୍ ୨୫୦ ନଟ୍ କିମ୍ବା ୨୮୭ ମିଲିମିଟର ଅଟେ। ପାରମ୍ପାରିକ ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ବୋଇଙ୍ଗ ୭୩୭ ର ସର୍ବାଧିକ କ୍ରୁଜ୍ ବେଗ ୫୮୮ ମିଲିମିଟର ଅଟେ।
ଆଭିଏସନ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଏକ ବୈତିକ ବିମାନର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ତିଆରି କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ଇସ୍ରାଏଲର ଅଟେ। ଏହି ବିମାନର ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡ଼ାଣ ଆମେରିକାର ୱାଶିଂଟନ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଟ କଣ୍ଟ୍ରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ହୋଇଛି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ବିତରଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ। ବିତରଣ ପୂର୍ବରୁ, କମ୍ପାନୀ ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡ଼ାଣ ସୂଚନା ବ୍ୟବହାର କରିବ ଏବଂ ବିମାନର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବିମାନ ଏଲିଜ୍ ତିନୋଟି ସଂସ୍କରଣରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ ନଅ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଷମତା ରହିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣରେ ୬ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଷମତା ରହିବ। ଏହାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ କାର୍ଗୋ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହି ସମସ୍ତ ସଂସ୍କରଣରେ ଦୁଇଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ରହିବ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.