ରାତିରେ ଖାଇବା ପରେ ଅଇଁଠା ବାସନ ନଧୋଇ ରଖିଦେଉଛନ୍ତି କି ? ହୋଇପାରେ ଅନର୍ଥ

ଆମ ଦେଶରେ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅନେକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଯେପରି ସକାଳୁ ଉଠିବା, ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା କିମ୍ବା କେବଳ ଗାଧୋଇବା ପରେ ପୂଜା କରିବା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଫା ସୁତୁରା ନକରିବା ଏବଂ ରାତିରେ ଅଇଁଠା ବାସନ ଛାଡିବା ଇତ୍ୟାଦି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରମ୍ପରା ପଛରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଆମର ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ଅଇଁଠା ବାସନ ଛାଡ଼ିବା ନିଷେଧ ବୋଲି ଧରାଯାଏ, କାରଣ ଏହା ଘରର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ଏବଂ ଘରେ ଅଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ରାତିରେ ଅଇଁଠା ବାସନକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ସେହି ବାସନରେ ଜୀବାଣୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ରାତିସାରା ସେମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ ।

ସକାଳେ ଏହି ବାସନକୁ ସଫା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜୀବାଣୁ ରହିଯାଆନ୍ତି, ଯାହା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ରାତିରେ ଅଇଁଠା ବାସନକୁସନ ରଖିବା ଘରେ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ସେଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଅଇଁଠା ବାସନକୁ ରାତିରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.