ଗାଇ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି କାରଣରୁ ଛେଳି କ୍ଷୀର ପିଉଥିଲେ ବାପୁଜୀ ,ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ରହସ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପରି। ଏବଂ ତାଙ୍କ ନୀତି ଆଦର୍ଶ ବହୁତ ସରଳ। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ ଆଜି ବି ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇ ଥାଏ। ବାପୁଙ୍କ ରୁଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ସେବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି, ସେହି ବୟସରେ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୨ ରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ବିଶେଷ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣ ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ।

ଗାନ୍ଧିଜୀ ଛେଳିର କ୍ଷୀର କାହିଁକି ବାଛିଲେ?
ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ଶୁଦ୍ଧ ଶାକାହାରୀ ଥିଲେ। ସେମାନେ କ୍ଷୀରକୁ ଅଣ-ଶାକାହାରୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଛାଡିଦେଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଲା, ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, କିନ୍ତୁ ଗାଇ କିମ୍ବା ମଇଁଷି କ୍ଷୀର ବଦଳରେ ସେ ଛେଳିର କ୍ଷୀର ବାଛିଥିଲେ ।

ଛେଳି କ୍ଷୀରର ଗୁଣ :ଛେଳି କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ଫ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ମାତ୍ରା ରେ ରହି ଥାଏ । ଏହି କ୍ଷୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପରି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଅଛି ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଛେଳିର କ୍ଷୀର ଅନେକ ରୋଗରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଛେଳି କ୍ଷୀରର ଲାଭ: ଛେଳିର କ୍ଷୀରରେ ଗାଇ କ୍ଷୀର ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଚର୍ବି ଥାଏ, ଯାହା ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ। ଚର୍ବିରେ କମ୍ ଥିବାରୁ ଏହା ସହଜରେ ହଜମ ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ଷୀର ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଅଦୃଶ୍ୟତା ସମସ୍ୟା ଦୂରରେ ରହିଥାଏ। ଛେଳିର କ୍ଷୀର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ।

ଛେଳି କ୍ଷୀରରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଥାଏ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ପତଳା ରହିଥାଏ । ଛେଳିର କ୍ଷୀରରେ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ସ୍ତରକୁ ବଢିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ । ଛେଳିର କ୍ଷୀର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଛେଳିର କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ଲେଟଲେଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ , ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଛେଳିର କ୍ଷୀର ଡେଙ୍ଗୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଛେଳିର କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏଥିରେ ଗାଇ କ୍ଷୀର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ ।

ଏହି କ୍ଷୀର କେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଛେଳିର କ୍ଷୀରରେ ଅଲିଗୋସାକାରାଇଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଶରୀରରେ ପ୍ରଦାହର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଛେଳିର କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ । ଛେଳିର କ୍ଷୀରରେ ଏପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଲୌହ ଶୋଷଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଛେଳିର କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତହୀନତାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.