fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀ; ଜାଣନ୍ତୁ ୯ଦିନ ପରେ ବ୍ରତ ଭାଙ୍ଗିବାର ସଠିକ୍ ନିୟମ, ନଚେତ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ଅସୁସ୍ଥ

BJD

ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର: ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘ ୯ ଦିନର ଉପବାସ ପରେ ବ୍ରତ ଭାଙ୍ଗିବା ବେଳେ ତୁରନ୍ତ କିଛି ଖାଇବା କଥା ନୁହେଁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଭିତରେ ଅସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ବ୍ରତ ଖୋଲିବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ କିଛି ଭୁଲ କରିଥାଆନ୍ତି, ଯେଉଁକାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଯେପରିକି ଗ୍ୟାସ୍, ଏସିଡିଟି, ନିଦ୍ରାହୀନତା, ଛାତିରେ ଜଳାପୋଡ଼ା ଇତ୍ୟାଦି।

କିଛି ଲୋକ ବ୍ରତ ଖୋଲିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ତୈଳଯୁକ୍ତ, ମସଲାଯୁକ୍ତ, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି, ଯେଉଁକାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଚନ କ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ବ୍ରତ ଖୋଲିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏପରି କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ କରିଦେବ । ଯେଉଁଦିନ ବ୍ରତ ଖୋଲିବେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଶରୀରରେ ପାଣିର ଅଭାବ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଗରମ ଅତ୍ୟଧିକ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଣିର ଅଭାବ ହେଲେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ। ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ୧-୨ଟି ନଡ଼ିଆ ବା ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ।

*ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ ଡାଏଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ

ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ। ଯେପରିକି ଛତୁ ବା ଦହି । ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିସହ ସାଧାରଣ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା ଶରୀର ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଥାଏ।

*ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଓ ମିଠା ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ

ତେଲ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ମିଠା କିମ୍ବା ଘିଅ ଜିନିଷ ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। କାରଣ ଆପଣ ୯ ଦିନର ବ୍ରତରେ ହାଲୁକା ଜିନିଷ ଖାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଭାରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

*ଅତ୍ୟଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଏବଂ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ

ବ୍ରତ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ମିଠା, ମସଲାଯୁକ୍ତ, ଭାଜା ଜିନିଷ ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଖରାପ କରିପାରେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ରେ ଜଳାପୋଡ଼ା, ଏସିଡିଟି ହୋଇପାରେ ।

*ଧୀରେ ଧୀରେ ଖାଆନ୍ତୁ

ବ୍ରତ ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ଆରାମରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ତେବେ ହିଁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଆରାମରେ ହଜମ ହେବ । ସୀମିତ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.