fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ୯୦୦ ପରମାଣୁ ବୋମା…ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଚୀନ୍‌ର ମାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ଲାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା ଏବଂ ତାଇୱାନ ସହ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍ ଏହା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଭଣ୍ଡାରକୁ ୯୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂଖ୍ୟାର ତିନି ଗୁଣ କରିବାକୁ ପ୍ଲାନ କରୁଛି । ଜାପାନର କ୍ୟୋଦୋ ନ୍ୟୁଜ୍ ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଚୀନ୍ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟକୁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏବଂ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆଜିକାଲି ୱାଶିଂଟନ୍ ବିରୋଧରେ ବେଜିଂର ପ୍ରତିରୋଧକୁ ଦୃଢ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଜାରି ରଖିଥିବାବେଳେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ବେଜିଂ ଏହାର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ୨୦୩୫ ସୁଦ୍ଧା ୧,୫୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଏହାର ସାମରିକ ଆଧୁନିକୀକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କ୍ୟୋଦୋ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କେତେକ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ନିଜର ସାମରିକ ଆଧୁନିକୀକରଣର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରେ, ତେବେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏହାର ‘ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବହାର’ ନୀତି ତ୍ୟାଗ କରିପାରେ।

ରିପୋର୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ୨୦୨୭ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ହେଡ ୫୫୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା ଦେଶର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଗଠନର ୧୦୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅଟେ ଏବଂ ୨୦୩୫ ରେ ୯୦୦ ରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସମ୍ବାଦ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟକହୋମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶାନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ(SIPRI) ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଆକଳନକୁ ଦର୍ଶାଇ କ୍ୟୋଦୋ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଋଷରେ ୫,୯୭୭ ପରମାଣୁ ୱାରହେଡ୍ ଥିବାବେଳେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୫,୪୨୮ ପରମାଣୁ ୱାରହେଡ୍ ଅଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.