‘କୋର୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉଚିତ୍, ନା ସେମାନଙ୍କ ଆସିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା’- ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି ଡି.ୱାଇ. ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ କେବଳ ଆଇନ ନୁହେଁ ମାନବ ସଂଗ୍ରାମ ଏବଂ ଉନ୍ନତିର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ କହିଥାଏ। ଦେଶରେ ପଛୁଆ ତଥା ଦଳିତ ଦଳିତମାନେ ଏହାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସମ୍ବିଧାନ ଦିବସରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି ଡି.ୱାଇ. ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେ, ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି ଭାବରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ସହିତ ବଞ୍ଚିତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ନ୍ୟାୟ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ମୋର ଦାୟିତ୍ବ ଅଟେ। ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହା ନିକଟକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁ।

କୋଭିଡ ସମୟରେ, ବୈଷୟିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରି ଆମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲୁ। ସମସ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସଂରଚନାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ସିଷ୍ଟମକୁ ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ ରଖିପାରିବା ବୋଲି ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି କହିଥିଲେ।

ତେବେ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଜି ଅନେକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ବିଚାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ କ୍ଲକ୍, ଡ୍ୟାସ୍ ବୋର୍ଡ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ସହିତ ଅନେକ ବୈଷୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସେହିପରି ଅନେକ ଡିଜିଟାଲ୍ କୋର୍ଟ କାଗଜହୀନ ହେବ। ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତର ଯୁବକ ଆଗକୁ ଆସିବ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.