fbpx

ହ୍ୟାକରଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ SBI, PNB ଗ୍ରାହକ: ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରୁଛି SOVA ଭାଇରସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିବା ପାଇଁ ହ୍ୟାକରମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭାଇରସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହି ଭାଇରସ୍ ମେସେଜ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରାଯାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏସବିଆଇ, ପିଏନବି ଏବଂ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୋଭା ମାଲୱେୟାର ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି।

ଏସବିଆଇ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ, ‘ମାଲୱେର୍ କୁ ଆପଣଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବାନ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସର୍ବଦା ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଉତ୍ସରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୋଭା ଭାଇରସ କ’ଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ କିପରି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍।

SOVA ଭାଇରସ କ’ଣ?

ଏସବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋଭା ହେଉଛି ଏକ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆଧାରିତ ଟ୍ରୋଜାନ୍ ମାଲୱେର୍, ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିବା ପାଇଁ ନକଲି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି। ଏହି ମାଲୱେର୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପରିଚୟପତ୍ର ଚୋରି କରେ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ନେଟ-ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆପ୍ସରେ ଲଗ୍ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆକସେସ୍ କରନ୍ତି, ମାଲୱେର୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ବିବରଣୀକୁ କ୍ୟାପଚର୍ କରିଥାଏ। ଏହି ଆପ୍ ସଂସ୍ଥାପିତ ହେବା ପରେ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାର କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ।

ଏହି ମାଲୱେର୍ କିପରି କାମ କରେ?

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋଭା ଟ୍ରୋଜାନ୍ ମାଲୱେର୍ ଅନ୍ୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଟ୍ରୋଜାନ୍ ପରି ଫିସିଂ ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଡିଭାଇସକୁ ପଠାଯାଏ। ଏହି ନକଲି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆପ୍ ସଂସ୍ଥାପନ ପରେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଆପ୍ସର ବିବରଣୀ C2 (କମାଣ୍ଡ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସର୍ଭର) କୁ ପଠାଇଥାଏ, ଯାହା ହ୍ୟାକର୍ସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟାର୍ଗେଟେଡ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ପାଇଁ, C2 ମାଲୱେୟାରକୁ ଲୋକେସନ ଗୁଡିକର ଏକ ତାଲିକା ପଠାଏ ଏବଂ ଏହି ସୂଚନାଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ XML ଫାଇଲରେ ଗଚ୍ଛିତ କରେ। ଏହି ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ ତାପରେ ମାଲୱେର୍ ଏବଂ C2 ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ସରଳ ଭାଷାରେ ନିଜହାଯାଏ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହି ମାଲୱେର୍ ଫିସିଂ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ ହୁଏ। ଏହାପରେ, ଏହି ଟ୍ରୋଜାନ୍ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଆପ୍ସର ବିବରଣୀ ହ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଥାଏ।

ଏହି ମାଲୱେର୍ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିପାରେ। କୁକିଜ୍, ପରିଚୟପତ୍ର ସହିତ, ମଲ୍ଟି ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଟୋକେନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କପି କରିପାରିବ। ଯଦି ହ୍ୟାକର୍ମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏହି ମାଲୱେର୍ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ ସ୍କ୍ରିନସଟ୍ ନେଇପାରିବେ। ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ କରିପାରିବ।

ତଥ୍ୟ ଚୋରି ହେଲେ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ୍?

ଯଦି ଏହି ମାଲୱେର୍ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ହଟାଇବା କଷ୍ଟକର। ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ସତର୍କତା। ତେଣୁ କୌଣସି ଅଜ୍ଞାତ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କୌଣସି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଆପ୍ସକୁ ଅନୁମତି ଦେବାବେଳେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଆପ୍ସକୁ ଅନୁମତି ଦେଉଛନ୍ତି ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଅପଡେଟ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.