fbpx

ତୁରନ୍ତ ଅତ୍ୟଧିକ ନନଭେଜ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ ହରେଇବେ ଆପଣଙ୍କ ମୂଲବାନ ଅଙ୍ଗ !

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବଢିପାରେ। ନନଭେଜ୍ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ ଅଧିକ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢାଇଥାଏ। ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଡାଲି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ଉପରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବହୁ ପରିମାଣରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ନନ -ଭେଜ୍ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଅତି ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି । ଯଦି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା କ୍ଷତି ଘଟାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି ଜିନିଷ ନନ ଭେଜ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଫିଟ୍ ହୁଏ ।

ନନ-ଭେଜ୍ ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟା । ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ନନ -ଭେଜ୍ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ । ଆଉ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ଏହା ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ, ଯାହା ଆମ ଯକୃତରେ ତିଆରି ହୁଏ ଏବଂ କିଡନୀ ଦେଇ ମୂତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଥାଏ। ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସାଧାରଣତତିନୋଟି କାରଣ ଅଛି । ପ୍ରଥମ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଜୀବନଶୈଳୀ। ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଯକୃତ କିମ୍ବା କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ତୃତୀୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୁଏତ ନନଭେଜ୍ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପ୍ୟୁରିନ୍ ଖାଦ୍ୟର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ।

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦିଓ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର ସମସ୍ୟା ନିଜେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ମୂଳରୁ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ।

କଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ :
ନନ ଭେଜ୍ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତି
ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ
କମ୍ ଶର୍କରା ପାନୀୟ ପିଅନ୍ତୁ
ପ୍ରତିଦିନ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରନ୍ତୁ

Get real time updates directly on you device, subscribe now.