ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ: ବଦଳିଗଲା ଲୋକଙ୍କ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ବିସ୍କୁଟ ବିକ୍ରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବଢୁଥିବା ଦରଦାମ୍ ପ୍ରଭାବରେ ଲୋକମାନେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ବଢୁଥିବା ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ଲୋକମାନଙ୍କ ବଜେଟ୍ ବିଗାଡୁଥିଗବା ବେଳେ, ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଲୋକମାନେ ଏବେ ଶସ୍ତା ଦ୍ରବ୍ୟ ଆଡ଼କୁ ଅଧିକ ମନ ବଳାଉଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ନାକ୍ ଏବଂ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଖାଦ୍ୟ ତୁଳନାରେ ବିସ୍କୁଟ୍ ଅଧିକ ବିକ୍ରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଉପଭୋକ୍ତା ଡାଟା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ବିଜୋମ୍‌ର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍କୁଟ ବିକ୍ରି ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୧୬.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରି ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୧୪.୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରୁ ବ୍ରିଟାନିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ କରିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଅଧିକାଂଶ FMCG କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମାର୍ଜିନ୍ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ନସଲି ୱାଡିଆଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ବ୍ରିଟାନିଆ ଏହାର ମାର୍ଜିନ ବୃଦ୍ଧି କରି ବଜାରକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ବଜାରରେ ବିସ୍କୁଟ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଉପକୃତ କରିଛି।

ବିସ୍କୁଟ ବିକ୍ରିର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ FMCG କମ୍ପାନୀ ITC ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଯୋଡିଛି। ଫୁଡ୍, ଆଇଟିସିର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ବିସ୍କୁଟ୍ ଆଣ୍ଡ୍ କେକ୍ କ୍ଲଷ୍ଟର) ଅଲି ହ୍ୟାରିସ୍ ଶେରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ଭଲ ବିସ୍କୁଟ, ଡାର୍କ ଫାଂଟାସି ଡିସର୍ଟ, ଡାର୍କ ଫାଣ୍ଟାସି ଡିସର୍ଟ, କୁକିଜ୍ ଏବଂ ଫାର୍ମଲିଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମମ୍ସ ମ୍ୟାଜିକ୍ ଆଦି ପ୍ରଡକ୍ଟରେ କମ୍ପାନୀର ବ୍ୟବସାୟ ବଢିଛି।

ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସେମାନଙ୍କର ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବିସ୍କୁଟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି। ଚା ସହିତ ହେଉ କିମ୍ବା ସ୍ନାକ୍ସ ଭାବରେ ଏହାକୁ ନିଆଯାଏ। ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ବିସ୍କୁଟ ପ୍ରାୟତ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବିସ୍କୁଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିଲା ବେଳେ ଏହା ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ସମୟର ସାଥି ପାଲଟିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.