fbpx

ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ବିବାହ କରୁଥିଲେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ରୋକିପାରିବେ ନାହିଁ: ହାଇକୋର୍ଟ

Advertisement

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ବିପରୀତ ଧର୍ମର ଲୋକଙ୍କ ବିବାହ ଉପରେ ଏକ ବଡ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଅଦାଲତ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଜୀବନ ସାଥୀ ବାଛିବା ପାଇଁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ରହିଛି ଏବଂ ବିବାହ ପାଇଁ ସରକାର, ପରିବାର କିମ୍ବା ସମାଜର ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

୧୭ ଜଣ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ କୋର୍ଟ ଏହି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକୃତ କରାଯାଉନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ କୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରାୟରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ବିବାହ କରୁଥିଲେ ପଞ୍ଜିକରଣ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବାର ଅଧିକାର କାହା ପାଖରେ ବି ନାହିଁ ।

ଅଦାଲତ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଅବୈଧ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଇନ ୨୦୨୧ ବିପରୀତ ଧର୍ମର ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବିବାହ ଉପରେ ଲଗାଏ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କ ପାଖରେ ବିବାହ ପଞ୍ଜୀକରଣକୁ ରୋକିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ । କାରଣ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ବିବାହ ତୁରନ୍ତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ତଥ୍ୟଗୁଡିକ ଆଧାରରେ ବିପରୀତ ଧର୍ମର ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାକୁ ପୋଲିସକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବିବାହ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅଧିକାରୀ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ତୁରନ୍ତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ଉଚିତ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.