ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର! ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧ରୁ ୧୫ହଜାରରୁ ବଢ଼ି ୨୦ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ ମୌଳିକ ବେତନ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଥିବା କୋଟି କୋଟି କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ ନୂତନ ଯୋଜନା ସବୁ ଆଣୁଛନ୍ତି । ଏବେ ସରକାର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଖବର ଅନୁସାରେ, ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧ ତାରିଖରୁ ଲେବର୍ କାର୍ଡ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପୂର୍ବନିଷ୍ପତି ଅନୁସାରେ, ଏହି ଲେବର୍ କାର୍ଡ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ ହେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିବାରୁ ପୁଣିଥରେ ଏହାକୁ ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧ ତାରିଖରେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଆଉ ଯଦି ଅକ୍ଟୋବର୍ ୧ ତାରିଖରେ ଲେବର୍ କାର୍ଡ ଲାଗୁ ହେବ ତାହେଲେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଦରମା ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୧ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ ।

ପ୍ରକୃତରେ, ଲେବର୍ କାର୍ଡ ନିୟମକୁ ନେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ବେତନ ୧୫୦୦୦ ରୁ ୨୧୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉ ବୋଲି ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଦାବି କରୁଥିଲା। ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ନୂତନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ମୌଳିକ ଦରମା ମୋଟ ବେତନର ୫୦% କିମ୍ବା ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ସଂରଚନାକୁ ବଦଳାଇବ । ମୌଳିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ, ପିଏଫ୍ ପାଇଁ କଟାଯାଇଥିବା ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଦରମା ହ୍ରାସ ପାଇବ କିନ୍ତୁ ଅବସର ସମୟରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ପିଏଫ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ପରେ ସେମାନେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ବେତନକୁ ୨୧୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ଶ୍ରମ ସଂକେତର ନିୟମାବଳୀକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ମୋଦୀ ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର ୧ ସୁଦ୍ଧା ଶ୍ରମ ସଂହିତା ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ ତିନୋଟି ଶ୍ରମ ସଂକେତ, ଶିଳ୍ପ ସମ୍ପର୍କ, କାର୍ୟ୍ୟର ନିରାପତ୍ତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ୟ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମକୁ ସଂସଦ ବଦଳାଇଥିଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...