fbpx

୮ କୋର୍ ସେକ୍ଟରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ତଳକୁ ଖସିଲା: ଅଗଷ୍ଟରେ ୩.୩ ପ୍ରତିଶତ, ୯ମାସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ୮ କୋର ସେକ୍ଟରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସରକାର ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଗତ ୯ମାସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ। ଗତବର୍ଷ ସମାନ ସମୟରେ ଏହି ଦର ୧୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏହା ପୁର୍ବରୁ ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୩.୨ ଥିଲା।

ଏହି ସମୟରେ କୋଇଲା, ଅଶୋଧିତ ତୈଳ, ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ, ବିଶୋଧନାଗାର ଉତ୍ପାଦ, ସାର, ଇସ୍ପାତ, ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଭଳି ଆଠଟି କୋର୍ ସେକ୍ଟରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଏପ୍ରିଲ୍-ଅଗଷ୍ଟରେ ୯.୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ଯାହା ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ୧୯.୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ସମାନ ମାସ ତୁଳନାରେ ଇସ୍ପାତ, ସିମେଣ୍ଟ, କୋଇଲା, ବିଶୋଧନାଗାର ଉତ୍ପାଦ, ସାର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଦେଶର ୮ ଟି ମୂଳ ଶିଳ୍ପ।
ଦେଶର ୮ ଟି ମୂଳ ଶିଳ୍ପରେ କୋଇଲା, ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ, ରିଫାଇନାରୀ ଉତ୍ପାଦ, ଇସ୍ପାତ, ସିମେଣ୍ଟ, ଅଶୋଧିତ ତୈଳ, ସାର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କ୍ଷେତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ମୂଳ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ହେଉଛି ସେହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଯାହା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଚଳାଇବା ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲ କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ ଉତ୍ସ ଯୋଗାଇଥାଏ।

ଯଦି ଆମେ ୮ ଟି ମୂଳ ଶିଳ୍ପର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ଆକଳନ ଜୁଲାଇ ତୁଳନାରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ। ଜୁଲାଇରେ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୪.୫% ଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହା ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ରେ ୧୩.୨% ଏବଂ ମେ ୨୦୨୨ ରେ ୧୯.୩% ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଯଦି ଆମେ ଗତ ୧୨ ମାସର ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ମେ ୨୦୨୨ ରେ ନିଜେ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ସର୍ବାଧିକ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ରେ, ଏହା ଦୁଇ ଅଙ୍କରେ ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.