fbpx

ହମାସ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରି କହିଛି “ଆମେ ମାନବିକତା ଦେଖାଇଛୁ”

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରେ , ହମାସ ଇସ୍ରାଇଲ ଉପରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ହମାସ କମାଣ୍ଡରମାନେ ଇସ୍ରାଏଲ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହା ଛଡା ଏମାନେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ହମାସ ଦୁଇଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି । ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରି ହମାସ କହିଛି ଆମେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରି ମାନବିକତା ଦେଖାଇଛୁ । ଇସ୍ରାଏଲ ସାମରିକ ମୁଖପାତ୍ର ସୋମବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ୮୦ ବର୍ଷ ର ନୁରିଟ କପୁର ଏବଂ ୮୫ ବର୍ଷିୟ ୟୋଚେଭେଡ ନାମକ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ଆଇଆରସିଟିସି ସେମାନଙ୍କୁ ରାଫା ସୀମାକୁ ନେଇ ସେଠାରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବେ ମଧ୍ୟ ହାମାସରେ ଅଛନ୍ତି । ମାନବିକ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ବୋଲି ହାମାସ ମୁଖପାତ୍ର ଆବୁ ଓବାଇଡା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଦ୍ୱାରା ରାଜି ହୋଇଥିବା ଆଠରୁ ଅଧିକ ଉଲ୍ଲଂଘନ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତଥାପି ହମାସର ବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଲଗାତାର ଗାଜା ଷ୍ଟ୍ରିପ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି। ଇସ୍ରାଏଲର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ହାମାସର ପିଠି ଭାଙ୍ଗିବା। ଦ୍ରୁତ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତର ଗାଜାରେ ଥିବା ବିଲ୍ଡିଂଗୁଡିକ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଗାଜା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଇସ୍ରାଏଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.