fbpx

ଚୀନରେ ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ବ୍ୟାପୁଛି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ, ଏନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କଲେ ଭାରତ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୟପୁର ରାଜସ୍ଥାନର ମେଡିକାଲ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଚୀନରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ନିମୋନିଆ ଏବଂ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପଠାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗର କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ରାଜ୍ୟର ସର୍ବବୃହତ ଏସଏମଏସ ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧୀକ୍ଷକ ଅଖଲ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନରେ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ବୋଲି କହିଥାଉ। ବିଶେଷକରି ସେଠାରେ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ରୋଗୀମାନେ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ୱରର ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦିଗରେ ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏସଏମଏସ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଆମର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର କାଶ, ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଜ୍ୱର ଅଛି, ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ।

ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗରେ ଚୀନର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା, ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଜମା ନିମୋନିଆ ଏବଂ SARSCOV-2 ଇତ୍ୟାଦି ସାଧାରଣ କାରଣରୁ ଘଟୁଛି। ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ରେଫରେନ୍ସ ଚିଠିରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ, କିନ୍ତୁ ମନିଟରିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ସୁଗମ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ରୋଗ, ଆଇଏଲ୍ଆଇ ଏବଂ SARIରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.