ଝିଟିପିଟି ପାଇଁ ଚାଲିଗଲା ହଜାରେ ଘରର ବିଜୁଳି; କାରଣ ଜାଣି କର୍ମଚାରୀ ହେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାନ୍ଦୁଲି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ଚାନ୍ଦସି ସବ୍ ଷ୍ଟେସନରୁ ବାହାରୁଥିବା ଫିଡର୍ ନମ୍ବର ୩ ଏବଂ ୬ର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ହଠାତ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ହଜାର ହଜାର ଘରର ହଠାତ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଫଳତା ହେତୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଏହା ହୋଇଛି? ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି ପରେ ଏକ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରର ପ୍ୟାନେଲ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଭିତରେ ଝିଟିପିଟିର ଏକ ମୃତ ଶରୀର ମିଳିଥିଲା । ବିଦ୍ୟୁତ କର୍ମଚାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ମୃତ ଝିଟିପିଟିର ଶରୀରକୁ ବାହାର କରି ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ପ୍ୟାନେଲ୍ ମରାମତି କରି ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ ।
ଜିଲ୍ଲାର ଚାନ୍ଦସି ସବ୍ ଷ୍ଟେସନରୁ ବାହାରୁଥିବା ଫିଡର୍ ନମ୍ବର ୩ ଏବଂ ୬ ର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ହଠାତ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ପ୍ୟାନେଲରେ ଏକ ମୃତ ଝିିଟିପିଟି ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଝିଟିପିଟି ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସର୍ଟ ସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିବାର କୁହାଯାଇଥିଲା । କର୍ମଚାରୀମାନେ ତୁରନ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହା ଜଣାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରି ମୃତ ଝିଟିପିଟିକୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା ।

କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ୧ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ଯାହା ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟୁତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୪ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିଦେଇଥିଲେ, ନଚେତ୍ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଇଥାନ୍ତା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.