fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

୧୯୪୭ ମସିହା ବିଭାଜନର ସ୍ମୃତି ବଖାଣିବ ଦାରା ଶିଖୋ ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଲୋକ ଦେଖିବେ ଆଉ ଅନୁଭବ କରିବେ କିଭଳି ଥିଲା ସେ ଦିନର ସ୍ମୃତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଦିଲ୍ଲୀର ମୋଗଲ ଯୁଗର ଦାରା ଶିଖୋ ଲାଇବ୍ରେରୀକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୧୯୪୭ର ବିଭାଜନ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ପରିଣତ କରୁଛନ୍ତି । ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନର ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସେ କ୍ୟୁରେଟରମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସମାପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ଐତିହାସିକ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ସମୟ ସହିତ ଦେଶର ବିକାଶର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ଏହାକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ କରି ରଖାଯାଇପାରିବ ତାହା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହାସହିତ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ମାନଙ୍କୁ ଦେଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ବିଭାଜନ ଏବଂ ସ୍ବାଧୀନତା, ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ, ଶରଣାର୍ଥୀ, ଘର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ, କଳା, ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଆଶା ଏବଂ ସାହସର ଗ୍ୟାଲେରୀ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ଏଥିରେ ସାତୋଟି ଗ୍ୟାଲେରୀ ରହିବ । ୧୬୩୭ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଲାଇବ୍ରେରୀ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଏବଂ ଏହାର ଇତିହାସ ଉପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସହିତ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁକ ସାକ୍ଷୀ ପାଲଟିବ। ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏକ ଇମର୍ସିଭ୍ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଅଲିଟି ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବ, ଯାହା ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଭାଜନର ସ୍ମୃତି ମନେପକାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ତେବେ ଭାରତରେ ଏଭଳି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ନିର୍ମାଣରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଲାଇବ୍ରେରୀ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଏହାର ଇତିହାସ ଉପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସହିତ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ହବ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସିସୋଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ବିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରତୀକ ପାଲଟିବ। ସଂଗ୍ରହାଳୟର ଉଦଘାଟନ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୬ତମ ବାର୍ଷିକୀ ରେ ହେବ। ସିସୋଡିଆ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ, ବିଭାଜନର ସାକ୍ଷୀ ଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ପୋଷାକ, ବାସନ, ବହି ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ତଥା ଶରଣାର୍ଥୀ ଶିବିରରୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ଜିନିଷ ଦାନ କରିଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଦେଖି ଏଠାକୁ ବୁଲି ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନେ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟକ ମୁହୂର୍ତକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.