fbpx

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟିଂ, ବିଜେପି ଏବଂ ଟିଏମସି ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ସଂଘର୍ଷ

AAKASH

କଲିକତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୭୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆସନରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଭୋଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀର ପ୍ରାୟ ୮୩ ହଜାର କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ ସହିତ ବଙ୍ଗଳାରେ ୧୯ ଟି ରାଜ୍ୟର ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ କେତେକ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁଆଡେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ ସର୍ଭେ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ହିଂସା ଏବଂ ଅଶାନ୍ତିରୁ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବାଲାଟ ପେପରର ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ୨୨ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ, ୯୭୩୦ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଏବଂ ୬୩୨୨୯ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ପ୍ରାୟ ୫.୬୭ କୋଟି ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବେ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ହିଂସା ଖବର ଆସୁଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ କିଶୋରଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ ଭବନ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ ନିଜେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣୁଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମତଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୬୫,୦୦୦ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ ଏବଂ ୭୦,୦୦୦ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.