fbpx

Grammy Awards 2024: ମନୋନୀତ ହେଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମିଲେଟ ଗୀତ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମିଲେଟସ୍ ଆବୁଣ୍ଡାନ୍ସ ଗୀତ ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୪ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ପରଫରମାନ୍ସ ବର୍ଗରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି, ଏହା ହେଉଛି ସେହି ଗୀତ ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଫାଲୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଗୌରବ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଲିଖିତ ଭାବରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆସିଥିବା ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୪ ତାଲିକାରେ ‘ଆବୁଣ୍ଡାନ୍ସ ଇନ ମିଲେଟସ’ ମଧ୍ୟ ନାମିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଗୀତ ଗାୟକ ଫାଲଗୁନି ଶାହା ଏବଂ ଗୌରବ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଲେଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ରାଜନେତା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଗ୍ରାମି ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଗୀତରେ ଖାଦ୍ୟ ମିଲେଟର ଚାଷ ଯଥା ମିଲେଟ ଏବଂ ଏହାର ଶସ୍ୟ ଭାବରେ ଏହାର ଉପଯୋଗିତା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ୨୦୨୩ ବର୍ଷକୁ ‘ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଲେଟ’ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଦେଶର ଖାଦ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶରେ ମୋଟା ଶସ୍ୟ ତିଆରି ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗ୍ରାମି ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଫାଲଗୁନି ଶାହା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଗୌରବ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଏକ ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ମିଲେଟର ଲାଭ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱକୁ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲେ। ମିଲେଟସ୍ ଆବୁଣ୍ଡାନ୍ସ ଗୀତ ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବର୍ଗରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି।

ମିଲେଟରେ ଆବଣ୍ଡାନ୍ସ ଗୀତ ୧୬ ଜୁନ୍ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ଏହି ଗୀତ ରିଲିଜ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଫାଲଗୁନି ଶାହା ନିଜେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ଗୀତଟି ମୋ ଏବଂ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ଗୌରବ ଶାହାଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବର୍ଷର ମିଲେଟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଏହି ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଫାଲୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଗୀତ ଦୁନିଆରେ କ୍ଷୁଧା ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଶସ୍ୟର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ରଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.