ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ: ଦୁଃଖଦ ଥିଲା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର କାହାଣୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଦେଶର ୧୫ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି ରମଣ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ମୁର୍ମୁ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ମହିଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମ୍ବିଧାନିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା ଗାଁରୁ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ପଦବୀ ମୋର ସଫଳତା ନୁହେଁ, ବରଂ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସଫଳତା। ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଶକ୍ତି ସହିତ ମୁଁ ଏଠାକୁ ଆସିଛି। ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ମୋ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବିଷୟରେ।

ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଶ୍ୟାମ ଚରଣ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୨ପୁଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଝିଅ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସ୍ବାମୀ ଏବଂ ୨ପୁଅ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ସିପୁନ ମୁମୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଝିଅ ଇତିଶ୍ରୀ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଚାକିରି କରୁଛନ୍ତି। ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଶ୍ୟାମଚରଣ ଜଣେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ। ଦ୍ରୌପଦୀ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପରେ ଶ୍ୟାମଚରଣ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ୨୦୧୪ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ହେଲେ ୨ପୁଅ ଏବଂ ସିପୁନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବେବି ରହସ୍ୟ ଘେରରେ ରହିଛି।

୨୦୦୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ରେ ବଡ଼ ପୁଅ ଲକ୍ଷ୍ମଣ (୨୫) ଙ୍କ ଭୁବନେଶ୍ବର ପାତ୍ରପଡ଼ା ଠାରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ପୂର୍ବ ରାତିରେ ସେ କିଛି ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ହୋଟେଲକୁ ଖାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଘରକୁ ଫେରି ଶୋଇଥିଲେ। ସକାଳୁ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ସାନ ପୁଅ ସିପୁନଙ୍କ ଯଶିପୁରଠାରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଏଇଭଳି ଅନେକ ସଂଘର୍ଷର ସାମ୍ନା କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଆଜି ଏକ ମହାନ ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଆଜି ସେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମୟର ଦୃଶ୍ୟ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.