fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ହଠାତ୍ କେହି ଛୁଇଁଲେ ବା ଡାକିଲେ କରେଣ୍ଟ କାହିଁକି ଲାଗେ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

BJD

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବେଳେବେଳେ ଅଫିସରେ କିମ୍ବା ଘରେ ବସି କିଛି କାମ କରୁଛେ ଏବଂ ହଠାତ୍ କେହି ଛୁଇଁଲେ ବା ଡାକିଲେ କରେଣ୍ଟ ଭଳି ଅନୁଭବ ହୁଏ । ସେହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି, ହଁ ବେଳେବେଳେ ଏମିତି ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି । ଏହା ଭାବିବା କଥା ଯେ ବିନା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶରୀରରେ କରେଣ୍ଟ ଝଟକା କିପରି ଲାଗୁଛି । ଏହା ପଛରେ ବିଜ୍ଞାନ କ’ଣ ରହିଛି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଏହା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କ’ଣ? ଏକ ନିଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଋତୁରେ ଏଭଳି ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଶୀତ ଋତୁରେ ହୋଇଥାଏ । ଶୀତଦିନେ ବାୟୁରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଥିବା କାରଣରୁ ଏଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।

ହାତର କହୁଣି ମାଡ ହୋଇଗଲେ ବା ହଠାତ୍ କେଉଁ ବାଜିଗଲେ କରେଣ୍ଟ ମାରିଲା ପରି ଲାଗେ । ଏଭଳି ହେବାର କାରଣ କ’ଣ ?
କହୁଣିରେ ସର୍ବାଧିକ କରେଣ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୁଏ । ଏହି କରେଣ୍ଟ କହୁଣିରୁ ଯାଇ କାନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥାଏ ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଚେୟାରରେ ବସିଥିବା ସମୟରେ ଏହି କରେଣ୍ଟ୍ ଅଧିକ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଚେୟାରରେ ବସି ଝୁଲୁଥାଉ ଏବଂ ଆମର ପାଦ ଭୂମି ସ୍ପର୍ଶ କରୁନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଚେୟାର ଆମ ପୋଷାକରୁ ଅଲଗା ହେଉଥିବା କିଛି କରେଣ୍ଟକୁ ଏକଜୁଟ୍ କରେ । ଯାହା ସକରାତ୍ମକ ଚାର୍ଜ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ ଚେୟାରରେ ବସିଛ, ଏହି ଚାର୍ଜ ତୁମ ପାଖରେ ରହିବ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଚେୟାରରୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ସମସ୍ତ ଚାର୍ଜ ଚେୟାରକୁ ଯିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଚେୟାରକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହା ଉପରେ ବସନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସାମାନ୍ୟ କରେଣ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୁଏ ।

ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାର କାରଣକୁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧୨, ବି-୬ ଏବଂ ବି-୧ ର ଅଭାବ ବୋଲି ବିଚାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅନେକ ଥର ଏପରି କରେଣ୍ଟ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହାର ପ୍ରତିକାର
ଯେପରି ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଶୀତ ଋତୁରେ ଏହି କରେଣ୍ଟ ଅଧିକ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ପାଦ ସହିତ ଭୂମି ସହିତ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଗଚ୍ଛିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରକ୍ ଚାର୍ଜ ଭୂମିକୁ ଯିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀର ଚାର୍ଜ ହେବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆପଣ କରେଣ୍ଟ୍ର ଶକ୍ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ପାଦରେ ଜୋତା ପିନ୍ଧୁଛ, ତେବେ ତୁମର କାନ୍ଧ କିମ୍ବା ହାତକୁ କାନ୍ଥରେ ଛୁଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର । ଏହା ଦ୍ୱାରା କରେଣ୍ଟ ଶକ୍ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.