fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଝିଅମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସର୍ବୋତ୍ତମ, ପ୍ରସଂଶା କରିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଯୋଜନା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଯୋଜନା ମହିଳା ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି । ସେହିଭଳି ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ଅଛି ଯାହାର ନାମ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ଏକ ସରକାରୀ ସମର୍ଥିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା। ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ନିଜ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକଘର କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସୁକନ୍ୟା ଯୋଜନା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ତ୍ରୟ ମାସରେ ଘୋଷିତ ହୁଏ।

ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ଡାକ ବିଭାଗ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଅଭିଯାନରେ ମାତ୍ର ୨ ଦିନରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଖାତା ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଡାକ ବିଭାଗ ପ୍ରାୟ ୨.୭ କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ୨୨ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୫ ରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୨୫୦ ଟଙ୍କା ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଟୁଇଟ୍ କରି ଭାରତୀୟ ଡାକ ବିଭାଗକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମହତ୍ ସଫଳତା ପାଇଁ @ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସକୁ ଅନେକ ଅଭିନନ୍ଦନ! ଏହି ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଝିଅମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଶକ୍ତ କରିବ। ସୂଚନାମୁତାବକ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପୋଷ୍ଟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା ​।

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆୟକର ଛାଡ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ​। ଟିକସ ଛାଡ ପାଇଁ ଆପଣ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆୟକର ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୮୦C ଅନୁଯାୟୀ ଟିକସ ଛାଡ ପାଇପାରିବେ ​।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.