fbpx

ମୁସଲିମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ; ତଲାକ୍‌ ପରେ ବି ମିଳିବ ଭରଣପୋଷଣ

Advertisement

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୁସଲିମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ । ସିଆରପିସିର ଧାରା ୧୨୫ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଭରଣପୋଷଣ ମାଗିପାରିବେ ।  ଏନେଇ କୋର୍ଟ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆଇନ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଭାବରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥାଏ । ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମୁସଲିମ୍ ପର୍ସନାଲ ଲ’ ବୋର୍ଡର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ମହମ୍ମଦ ସୁଲେମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ଶାହାବାନୋ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ବୋର୍ଡର ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା ।

ଯାହା ପରେ ଏକ ନୂତନ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆଇନକୁ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଧାରା ୧୨୫ ଅନୁଯାୟୀ ଭରଣପୋଷଣ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା ମିଳିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏଥିରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିନାହାନ୍ତି । ମହମ୍ମଦ ସୁଲେମାନ୍ କହନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଏହି ମାନସିକତା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ସେପଟେ ଜଷ୍ଟିସ ନାଗରତ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଆରପିସିର ଧାରା ୧୨୫ କେବଳ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ । ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭରଣପୋଷଣ ଦାନ ନୁହେଁ ବରଂ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର । ଜଷ୍ଟିସ ନାଗରତ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷମାନେ ଗୃହିଣୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.