ଅର୍ଜୁନ ଏବଂ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ବିବାହରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦେଇଥିଲେ ଏହି ଶିକ୍ଷା: ସନ୍ତାନର ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ବି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ଘର ପରିବାରରେ ଯେବେ ବି କୌଣସି ସନ୍ତାନର ବାହାଘର ବା ସମ୍ପର୍କ ପକ୍କା କରାଯାଏ, ତେବେ ଅତୀତ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ସୂଚନା ନେବା ସହ ପୁଅ-ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଜୁନ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ବଳରାମ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନିଜ ଭାଇ ବଳରାମଙ୍କୁ ଏହି କଥା କହିଥିଲେ ।

ଏହା ମହାଭାରତର ପ୍ରସଙ୍ଗ । ସୁଭଦ୍ରା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ବଳରାମଙ୍କ ଭଉଣୀ ଥିଲେ । ବଳରାମ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ବାହାଘର ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ସହ ହେଉ, କିନ୍ତୁ ସୁଭଦ୍ରା ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏହା ଜାଣିଥିଲେ । ସେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଅର୍ଜୁନ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିଲେ ।

ବଳରାମ ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ବହୁତ ରାଗିଯାଇଥିଲେ ଓ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ବଂଶଧରଙ୍କୁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଯୁଦ୍ଧ ପରିବାରମାନେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏସବୁକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଦେଖୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ବଳରାମ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ଦେଖିଲେ, ସେ ପଚାରିଲେ ତୁମେ ଚୁପଚାପ୍ କାହିଁକି ବସିଛ ?? ଆମେ କେବଳ ତୁମର କଥାରେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଏତେ ସମ୍ମାନ ଦେଇଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ସେ ଆମକୁ ଏହିଦିନ ଦେଖାଇଲା ।

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବଳରାମଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ରାଗିଛନ୍ତିି । ସେଥିପାଇଁ ଏପରି କଥା କହୁଛ । ଯଦି ତୁମେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କର, ତେବେ ଆମ ନିଜ ଭଉଣୀ ବିଧବା ହୋଇଯିବେ । ଅର୍ଜୁନ କୁନ୍ତୀଙ୍କ ପୁଅ, ସେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି । ଆମ ଭଉଣୀ ପାଇଁ ଆମକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବର ବାଛିବାକୁ ପଡିବ । ତାହା ବାଛିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭୂତକାଳ ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଭଲ ନାହିଁ, ସେ ଅହଂକାରୀ ଓ ଅଧର୍ମୀ ।

କିନ୍ତୁ ଅର୍ଜୁନ ଧର୍ମ ପଥ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି । ଆମେ ଖୁସି ହେବା ଉଚିତ ଯେ, ସୁଭଦ୍ରା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ବାଛିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଆମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପରିବାରରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପକ୍କା ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଆମକୁ ଅତି ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ସାଥୀ ବାଛିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଅତୀତ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ରଖନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.