କିଡନୀ ଖରାପ କରିପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ: ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

ଯୁଗ ବଦଳିବା ସହ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ନିହାତି ଜରୁରୀ। କିଡନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ଓ କିଡନୀ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହାକୁ ଚିହ୍ନିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତିରୁ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କର କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ-

– ଚିନିର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ମୋଟାପଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଅଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଓ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଥାଏ। ତେଣୁ ଅଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ।

– ଯଦି ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନକରି ଅଧିକ ପେନ୍ କିଲର ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ପେନ୍ କିଲର ସେବନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

– ଲୁଣରେ ଅଧିକ ସୋଡିୟମ୍ ଭରପୂର, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ବଢ଼ିପାରେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀରେ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୁଣ ଗ୍ରହଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ।

– ପ୍ରୋସେସ୍ଡ ଖାଦ୍ୟରେ ସୋଡିୟମ୍ ଓ ଫସଫରସ୍ ଭରପୂର। ଏକ ଉଚ୍ଚ ଫସଫରସ୍ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ଓ ହାଡକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।

– କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଶରୀରକୁ ଏକ ଡାଏଟ୍ ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଉ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

– ଯଦି ତୁମେ କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଭଲ ଓ ଗଭୀର ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିପାଇଁ, ତୁମର ଶୋଇବା ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.