ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ, ପୂଜା ପରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ସମସ୍ତ ଦେବୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥାଏ। ଉପାସନା ଏବଂ ଉପବାସ କରିବା ସହ ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ, ଯଦି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଏ କିମ୍ବା କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ।

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କଲେ ସେ ଶୀଘ୍ର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କେଉଁ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିବ ଜାଣନ୍ତୁ।

୧. କ୍ଷୀର ଏବଂ ମିଶ୍ରି – ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଧଳା ରଙ୍ଗର ଜିନିଷ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅତି ପ୍ରିୟ ଅଟେ। ତେଣୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାଙ୍କୁ ଖିର ଏବଂ ଚିନି ଭୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣ କ୍ଷୀର ଏବଂ ଚାଉଳରେ ନିର୍ମିତ ଖିରୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ଶୀଘ୍ର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଖୀର ଏବଂ ଚିନି ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ, ୭ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଝିଅଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଳେ ମାତା ଖୁସି।

୨. ଲହୁଣୀ ଭୋଗ – ପଦ୍ମ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇପାରେ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବାବେଳେ ଏହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ।

୩. ବତାଶା ଭୋଗ- ବତାଶା ଧଳା ରଙ୍ଗର, ତେଣୁ ବାଟାଶାଙ୍କ ଭୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇପାରେ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ।
ଶୁକ୍ରବାର ଧନୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ହୋଇଛି, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ମନ୍ତ୍ର ‘ଓମ୍ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀୟେ ନମଃ ‘ ୧୦୮ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ।

– ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପତ୍ନୀ, ତେଣୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦକ୍ଷିଣମୁଖି ଶଙ୍ଖରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଘିର ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୀପରେ କିଛି କେଶର ରଖନ୍ତୁ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦାନର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଧଳା ଚାଉଳ ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.