ତିନି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ: ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରା ଏହି ଶସ୍ୟ

ମୁମ୍ବାଇ: ବର୍ତ୍ତମାନ ରବି ଋତୁ ଚାଲିଛି । କୃଷକମାନେ କ୍ଷେତରେ ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ବିହନ ବୁଣିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । କୃଷକମାନେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ବଜାର ଏବଂ ସରକାରୀ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ବିହନ କିଣୁଛନ୍ତି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ନୂତନ ପ୍ରଜାତି ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ୩ ଟି ନୂତନ ପ୍ରଜାତି ଆବିଷ୍କାର କରିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଏହି ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ରହିବ । କୃଷକମାନେ ଏହି ଅମଳ ପାଇବା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଔରଙ୍ଗାବାଦରେ ଅବସ୍ଥିତ ବସନ୍ତରାଓ ନାୟକ ମରାଠୱାଡା କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତିନୋଟି ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରିଛି । ଏହି ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଜାତି ଯାହା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୁଣାଯାଇପାରିବ । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବିଡିଏନ-୨୦୧୩-୨ ରେନୁକା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ବୁଣାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କୁହାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ସୋୟାବିନର ପ୍ରଜାତି ଏମଏୟୁଏସ-୭୨୫, କୁସୁମର ପ୍ରଜାତି ପ୍ରଭାନୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ-୧୫୪ ମଧ୍ୟ ବୁଣିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ତେବେ ଏହା କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବୁଣିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇଛି ।

 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡି.ପି ଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଅରହରର ନୂଆ ପ୍ରଜାତି ବିକାଶରେ ବିସିଏମଆର-୭୩୬ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକୀୟ ମୂଳ ପ୍ରଜାତିର ଆଇସିପି-୧୧୪୮୮୮ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ସବୁଜ, ମଞ୍ଜି ରଙ୍ଗ ଲାଲ ହେବ । ଏହି ଶସ୍ୟ ପ୍ରଜାତି ଗୁଡିକ ଏପରି ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଯେ ଅନେକ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ । ବିହନ ବୁଣିବା ଠାରୁ ଏହି ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬୫ ରୁ ୧୭୦ ଦିନ ଲାଗିବ । ଯେତେବେଳେ ଫସଲର ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା, ଏହା ୧୮ ରୁ ୨୧ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍ ଅମଳ ହୋଇଥିଲା । ସୋୟାବିନର ପ୍ରଜାତି ପିବିଏନଏସ-୭୨୫ ୯୦ ରୁ ୯୫ ଦିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ।

ଏହି ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟ କୀଟ ଏବଂ ରୋଗରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ଏହା ଏକ ହେକ୍ଟରରେ ୨୫ ରୁ ୩୧.୫୦ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇ ପାରିବ । ନୂତନ କିସମର ପିବିଏନଏସ-୧୫୪ ରେ ୩୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ତେଲ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଯଦି ଉପଯୁକ୍ତ ବର୍ଷା ହୁଏ ତେବେ ଏହି ଫସଲ ୧୨୪ ରୁ ୧୨୬ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଫସଲ ଜଳସେଚନ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ, ତେବେ ୧୩୪ ରୁ ୧୩୬ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଫସଲ ବର୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ ତେବେ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ୧୦ ରୁ ୧୨ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ । ଏଥି ସହିତ ଜଳସେଚନ ଉପରେ ଏହି ଉତ୍ପାଦନ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୧୫ ରୁ ୧୭ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପାରିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.