fbpx

ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଏହି ଭୁଲ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ହୋଇପାରେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିର ଦିନରେ ଅନେକ ଲୋକେ ଶାରୀରିକ ସହିତ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ରୁଚି ରଖୁଛନ୍ତି। ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବାବେଳେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତେ ପଛରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଅକ୍ଟୋବରରେ ‘ବିଶ୍ୱ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦିବସ’ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ଅତୀତରେ ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସେଲିବ୍ରିଟି ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ହୃଦୟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ସଂଯୋଗ।

ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲର ହୃଦ୍‌ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ଭିନୀତା ଆରୋରାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ଉଭୟ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଫିଟ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆପଣ ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଫିଟ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ, ଚିନ୍ତା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡ଼ିତ, ତେବେ ଆପଣ ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଫିଟ୍ ଏବଂ ଫିଟ୍ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ହୃଦ୍‌ଘାତ ଯୋଗୁଁ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି। ମାନସିକ ରୋଗ ଧୀରେ ଧୀରେ ହୃଦୟକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁ ବୟସର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ।

ଡ. ଭିନୀତା ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଆମର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ସିଧାସଳଖ ହୃଦୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅନିଦ୍ରା ରହିବା, ଧୂମପାନ, ମଦ୍ୟପାନ, ଡ୍ରଗ୍ସ ଭଳି ଜିନିଷ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଉତ୍ତମ ଶରୀର ଗଠନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରୁଛି। ମୋଟ ଉପରେ, ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେଇ ଆପଣ ନିଜ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବେ।

କିପରି ନେବେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ:

  • ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ।
  • ଖୁସି ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।
  • ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।
  • ଏକ ସକରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ରଖନ୍ତୁ।
  • ଯୋଗ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ କର।
  • ପରିବାର ସହିତ ସମୟ ବିତାନ୍ତୁ।
  • ନିଜର ପ୍ରିୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.