fbpx

ବର୍ଷକୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ୪୩୬ ଟଙ୍କା, ମିଳିବ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫାଇଦା: ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନା

Advertisement

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକରୁ ଗରିବମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବେ ।

ଜୀବନ ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । କେତେବେଳେ କ’ଣ ହେବ, ତାହା କିଏ ବା ଜାଣିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ଜୀବନ ବୀମା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ବୀମା ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଯୋଜନା ଚଳାଉଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁଥିରେ ଗରିବ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଜୀବନ ବୀମା ପାଇପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ୍ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା । ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା । ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କିପରି ଲାଭ କରିପାରିବ?

୪୩୬ ଟଙ୍କାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମା :-

୨୦୧୫ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ୍ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା- ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ବୀମା ଯୋଗାଇବା, ଯେଉଁମାନେ ନିଜେ ଜୀବନ ବୀମା କିଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଯେକେହି ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ୍ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା ଏକ ଜୀବନ ବୀମା ଯୋଜନା, ଯେଉଁଥିରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୪୩୬ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ହେତୁ ଯୋଜନାଧାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କିପରି ପାଇବେ?

୧୮ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅଣ-ବାସିନ୍ଦା ଭାରତୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିବ ।

ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯାଇ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ । ଯାହା ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା କରିପାରିବେ । କିମ୍ବା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କର ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ଏହି ପ୍ରମାଣ ଆବଶ୍ୟକ :-

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସ୍କିମ୍ ଫର୍ମ ସହିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଆଧାର ଫର୍ମ, ପାନ୍ କାର୍ଡ, ଫଟୋ, ସକ୍ରିୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଥିିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପରେ କିସ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ହେବ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୧ ମଇରେ ଏହି ପଲିସି ରିନ୍ୟୁ ହେବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.