fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ: ରିସର୍ଚ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜେଏଏମ୍ଏ ନ୍ୟୁରୋଲୋଜି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହି ଋସର୍ଚ୍ଚରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସମାନ ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଥିରେ ପିଜା, ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଯେପରିକି ଫ୍ରିଜ୍ ଭୋଜନ, ତରକାରୀ, ବରଗଡ ଇତ୍ୟାଦି ସାମିଲ। ଆଜିର ସମୟରେ, ଲୋକମାନେ କେବଳ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ।

ସମୟର ଅଭାବ ହେତୁ, ଲୋକଙ୍କୁ ତାଜା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଏହି ସତ୍ୟକୁ ଆଲୋକିତ କରିବା ପାଇଁ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଖୋଲିଥିବା ଆଉଟଲେଟ୍ ଗୁଡିକରେ ତୁମେ ଯାହା ଅର୍ଡର କର, ତୁମର ମୋଟ କ୍ୟାଲୋରୀ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ହେବ। ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ନୌ କେୟାର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ ସାଇନ୍ସ, ଏମଡି ଚିକିତ୍ସକ ଡକ୍ଟର ସୀମା ଯାଦବ।

ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ କ’ଣ?

ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଥିରେ ଚିପ୍ସ, ସ୍ନାକ୍ସ, କୋଲ୍ଡ ପାନୀୟ, ଫ୍ରିଜ୍ ପିଜା କିମ୍ବା ଫ୍ରିଜ୍ ଖାଦ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ସାମିଲ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚକୋଲେଟ୍, କାଣ୍ଡି, ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍, ହଟଡଗ୍, ଚିକେନ୍ ନାଗେଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟରେ ଆସେ। ଅଲଟ୍ରାପ୍ରୋସେସିଡ୍ ଖାଦ୍ୟରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଅଧିକ, ଯାହା ମେଦବହୁଳତା, ହୃଦ ରୋଗ, ମଧୁମେହ ଇତ୍ୟାଦି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ।

ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ: ରିସର୍ଚ୍ଚ

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତା କରିବାର ଏବଂ ବୁଝିବାର କ୍ଷମତା ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଦୈନିକ କ୍ୟାଲୋରୀରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ଗୁରୁତର ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ଉପରେ ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଦ୍ୟର ଗୁଣବତ୍ତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଆମ ଶରୀର ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇ ନଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଉତ୍ତମ ଗୁଣାତ୍ମକ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଦଶ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଉପରେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ଲୋକଙ୍କ ବୟସ ୫୧ ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ଥିଲା। ମନର ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଶବ୍ଦ ଚିହ୍ନିବା, ମୋୖଖିକ ପରୀକ୍ଷା, ଶବ୍ଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରୀକ୍ଷା ନେଇଥିଲେ। ସାନ ଡିଏଗୋରେ ୨୦୨୨ ଆଲଜାଇମର ଆସୋସିଏସନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଲୋରୀ, ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୫୬.୮ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଲୋରୀ ଏବଂ କାନାଡିୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖାଉଥିବା ୪୮ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଲୋରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟରୁ ଆସିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.