ନୂଆ ଫର୍ମୁଲାରେ ବଢ଼ିବ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା! ଲୋକସଭାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମାସରେ ଲଗାତାର ଭଲ ଖବର ଆସୁଛି । ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ବିଷୟରେ ଆସିଛି ନୂଆ ତଥ୍ୟ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଆଗକୁ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆଧାରରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପଙ୍କଜ ଚୌଧୁରୀ ଲୋକସଭାରେ ନୂଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ସହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ଥିର ହେବ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପଙ୍କଜ ଚୌଧୁରୀ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ଦରମା, ଭତ୍ତା ଏବଂ ପେନସନକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ (ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ) ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତିି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଉପରେ କୌଣସି ବିଚାର କରାଯାଉ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ଦରମା, ଭତ୍ତା ଏବଂ ପେନସନ୍ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବେତନ କମିଶନ ଗଠନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଆକ୍ରୋଏଡ୍(Aykroyd) ଫର୍ମୁଲା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହେବ । ଏହି ସୂତ୍ର ସହିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଜୀବନଧାରଣ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସହିତ ଜଡିତ ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବ । ତେବେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପରାମର୍ଶ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେପରି କୌଣସି ଫର୍ମୁଲାକୁ ବିଚାର କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ କେବେ ଆସିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶରେ ଜଷ୍ଟିସ ମାଥୁର କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ Aykroyd ଫର୍ମୁଲା ଅନୁଯାୟୀ ବେତନ ସଂରଚନା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ । ଏହି ନିୟମରେ cost of livingକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଏ । ୱାଲାସ୍ ରୁଡେଲ୍ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଫର୍ମୁଲା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା ୭,୦୦୦ ରୁ ୧୮,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.