fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଆହୁରି ଲୋନ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ୟାରେ ଥିବା ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି। ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ପାଇଁ ଏହି ବଡ଼ ଖବର ଦେଇଛି ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ବଡ଼ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ‘ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ବରୋଦା’। ହିଣ୍ଡେନ୍‌ବର୍ଗ ରିସର୍ଚ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଦୋହଲି ଯାଇଥିବା ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ବରୋଦା କହିଛି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ଆହୁରି ଲୋନ୍ ଦେବା ପାଇଁ ବିଚାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ହିଣ୍ଡେନ୍‌ବର୍ଗ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାର୍ମ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଉପରେ ଟିକସ ଠକେଇ ଏବଂ ସେୟାର ବଜାରରେ ହେରଫେର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜୀବ ଚଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପଗ୍ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରେ, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ଗ୍ରୁପଗ୍ରୁକୁ ଅଧିକ ଋଣ ଦେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଦାନୀ ଷ୍ଟକ୍‌ରେ ଆସୁଥିବା ବଜାରର ଅସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ମୁଁ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ ।’ ଚଡ୍ଡା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ତୁମର ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅଛି । ତୁମେ ଭଲ ସମୟ ସହିତ ଖରାପ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରୁହ । ତେବେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ଏକ୍ସପୋଜର ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ଏହାର ଧରାବୀ ପୁନଃନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ଲୋନ୍ ବଢାଇବା ଉପରେ ବିଚାର କରିବ । ଚଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯତ୍ନଶୀଳତା ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତା ସୀମା ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପରେ ହିଁ ଋଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ମାସର ଆରମ୍ଭରେ, ଚଡ୍ଡା କହିଥିଲେ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ଆଦାନି ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ଏକ୍ସପୋଜର ଆରବିଆଇ ଫ୍ରେମ୍‌ବାର୍କରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୋନ୍ ପ୍ରାୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଥିଲା । ତେବେ ଗତମାସରେ ହିଣ୍ଡେନ୍‌ବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ସେୟାର ବଜାର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୨୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.