fbpx

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଭାରତକୁ କ’ଣ ସବୁ ଲାଭ ମିଳିଛି? ରିପୋର୍ଟ ଜାଣନ୍ତୁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ କୁ ହଟାଇବା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଜି ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୩୭୦କୁ ହଟାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ ଥିଲା। ଏହା ସହ ସେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ସଂସଦରେ ଆଉ କିଛି ଆକଳନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅର୍ଥନୀତି ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଚଳିତ ଡିସେମ୍ବର ୬ ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଯିବା ପରଠାରୁ ସେଠାରେ ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି।

ଚାରି ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି:-
ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବାର ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଜିଡିପିରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଜିଏସଡିପି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ ୨.୨୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି, ଯାହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ତେବେ ଅର୍ଥନୀତିର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶକୁ ମାପିବା ପାଇଁ GSDP ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚକ। ଏହା ଏକ ଉନ୍ନତ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏନେଇ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ୬ ରେ ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସଂରକ୍ଷଣ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, ୨୦୨୩ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୁନର୍ଗଠନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, ୨୦୨୩ ଉପରେ ବିତର୍କ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାର ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ GSDP ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ହେଲେ କେବଳ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାହା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ ଆଜି ୨,୨୭,୯୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସୂଚନା ଦେବାବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଯିବା ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାରେ ଏକ ଭଲ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ବୃହତ ବିକାଶ ଘଟୁଛି।

ସେହିପରି ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କିଛି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ୨୦୨୨-୨୩ ଅନୁଯାୟୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଜିଏସଡିପି ଶିଳ୍ପ, କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି, ପର୍ୟ୍ୟଟନ ଏବଂ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅର୍ଥନୀତି ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୨୩ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ, ଟନେଲ, ବ୍ରିଜ୍, ଫ୍ଲାଏଓଭର, ରିଙ୍ଗ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ହେଉଛି ଏକ କୃଷି ଅର୍ଥନୀତି, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ କୃଷି କାର୍ୟ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିନିଯୋଗ କରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାଦ୍ୱାରା GSDPରେ କୃଷିର ଅବଦାନ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେଉଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.