୪୬ ଡିଗ୍ରି ପାର କଲା ତାପମାତ୍ରା, ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିଲା ଏସି-କୁଲର

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଭାରତରେ ଅସହ୍ୟ ତାତି ଲାଗି ରହିଛି । ପ୍ରବଳ ଗରମ ସାଙ୍ଗକୁ ତତଲା ପବନରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ କଷ୍ଟମୟ ହୋଇପଡ଼ୁଛି । ଏଭଳି ସମୟରେ ଖବର ଆସିଛି ଯେ ଗରମ ହେଉଥିବା କାରଣରୁ ଭଗବାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଏସି ଲାଗିଛି । ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ନିମାଡ଼ ମାଲୱା ଅଞ୍ଚଳରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୬ରୁ ୪୭ ଡିଗ୍ରି ଛୁଇଁଛି । ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ଏସି ଏବଂ କୁଲର ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଗରମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ ଘରେଘରେ ଏସି ଲଗାଉଛନ୍ତି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଉତ୍ତାପରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁଲର ଏବଂ ଏସି ଲଗାଯାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଭଗବାନ ଉତ୍ତାପ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ । ଖଣ୍ଡୱାଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସମ୍ମୁଖରେ କୁଲର ଏବଂ ଏସି ଲଗାଯାଇଛି । ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ହନୁମାନଜୀ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ଏସି ଲଗାଯାଇଛି।

ତେବେ ମହେଶ୍ୱରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରାମ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷ ଯେପରୁି ।ତ୍ତାପ ଅନୁଭଗବ କରନ୍ତି, ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ଉତ୍ତାପ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏସି ଆମ ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏକ ହିଟର କିମ୍ବା ସିଗାରେଟ୍ ଜଳାଇ ଗରମ ରଖାଯାଏ । ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଭାଗବାନଙ୍କର ସେବାରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସୁବିଧା ମନ୍ଦିରରେ ମହେଶ୍ୱରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି। ଟ୍ରଷ୍ଟ କହିଛି ଯେ ପାଣିପାଗ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ଠାକୁର ଜୀଙ୍କର ସେବା କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...