Aadhaar ସହ ଯୋଡନ୍ତୁ କନେକ୍ସନ: ୧୦୦ ୟୁନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ମିଳିବ ବିଦ୍ୟୁତ, ସରକାର କଲେ ବଡ ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସରକାର ୧୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟର ସେହି ଗ୍ରାହକମାନେ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୧୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇବେ, ଯେଉଁମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗକୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବେ ।

ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ତାମିଲନାଡୁ ଜେନେରେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍ କମ୍ପାନୀ (TANGEDCO) ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ଼କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ନମ୍ବର ସହିତ ଯୋଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସହ ଜଡିତ ନୂଆ ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି ଯେ TANGEDCO କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କାଉଣ୍ଟରରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ନିର୍ମିତ କାଉଣ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଭି ସେନ୍ଥିଲ ବାଲାଜୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଧାର ସହିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି :-

– ଏହା ଅଧୀନରେ ଆଧାର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବସିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବା ଉଚିତ୍।
– ଯଦି ଜାଗା କମ୍ ହେଉଛି, ତେବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏକ ରୁମ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।
– ଏହି କାଉଣ୍ଟରଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ TA / CA / CE ସ୍ତରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡ୍ୟୁଟିରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍।
– ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଉଚିତ୍।
– କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆଧାର ସଂଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।
– ଏହା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କୌଣସି କାଉଣ୍ଟରରେ ମନ୍ଥର ହେଉଛି, SE ଏହାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ୍।
– ଯଦି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଏବଂ ଯଦି କାଉଣ୍ଟରରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କମ୍ ଅଛି କିମ୍ବା ସେମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଅତିରିକ୍ତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସଂସ୍ଥାପିତ ହେବା ଉଚିତ୍।
– ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ କାମ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ।
– ବିନା ଆଧାରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ସଂଯୋଗ ହେଉଛି।
– ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆଧାର ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ସରକାର ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାଉଣ୍ଟର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।
– ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.