fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଏହି ୫ଟି ଅନୁଭବ ହୁଏ…

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶରୀର କ’ଣ ଅନୁଭବ କରେ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସର୍ବଦା ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ରହିଥାଏ । ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ମଣିଷ ଏହା ଅନୁଭବ କରିବାର ଅସମ୍ଭାବନା ଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କିଭଳି ଅନୁଭୂତି ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା କଷ୍ଟକର ମନେହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ କିଛି ଏଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦିନରାତି ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାରେ ଲାଗନ୍ତି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ କିଛି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

‘ଦର୍ପଣ’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶରୀରରେ କ’ଣ ଅନୁଭବ କରେ।

ମରିବା ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ
ବିଶେଷଜ୍ଞ ‘ଦର୍ପଣ’କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋ ମତରେ ‘ମରିବା ଖରାପ ନୁହେଁ ଯେତିକି ଆମେ ଭାବୁଛେ’। ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଯେଭଳି ଜନ୍ମର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକିୟା ରହିଛି, ଠିକ୍ ସେହି ଭଳି ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକିୟା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଧୀରେ ଧୀରେ ଏବଂ ଅତି ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଥାଏ । ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଳାନ୍ତ ଓ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ଶୋଇବା ଅବସ୍ଥାକୁ ଚାଲିଯାଏ । ଏହି ବିଷୟରେ ୨୦୧୪ରେ ଡକ୍ଟର ଥୋମାସ୍ ହେମ୍ବ୍ରମ ମୃତ୍ୟୁର ପାଞ୍ଚଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଶରୀରରେ ହଠାତ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ । ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଲୋପ ପାଇଯାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ । ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଭୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ କୌଣସି ଶବ୍ଦ ଶୁଣିପାରେ ନାହିଁ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ
ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଡ଼ୁଥିବା ପରି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଶରୀରକୁ ଶଯ୍ୟା ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖିପାରନ୍ତି ।

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ
ମୃତ୍ୟୁର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିବା ଡକ୍ଟର ଥୋମାସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୯୮-୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆରାମ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ବାକି ୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅନେକ ଶବ୍ଦ, ଗନ୍ଧ ଏବଂ ଅଜବ ଜୀବ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ
ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଥିଲେ ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ରୋଗୀ ଆଲୋକ ଅନୁଭବ କରେ ଯାହା ଅନ୍ଧକାରରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଏହା ବହୁତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖାଯାଏ ।

ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ
ବିଶେଷଜ୍ଞ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଚାରିପାଖରେ ବହୁତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ସଂଗୀତ ଶୁଣାଯାଏ । ଏହା ସହ ସୁନ୍ଦର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.