fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ବଡ଼ ଖବର! ବ୍ୟାଙ୍କ ବଢାଇବ ଋଣ ଉପରେ ସୁଦ୍ଧହାର

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥାତ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜର କୋଟିକୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇଛି । ଏସବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମସ୍ତ ସମୟବିଧି ପାଇଁ ନିଜ ମାର୍ଜିନାଲ କଷ୍ଟ୍ ବେସ୍ଡ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ରେଟ ଅର୍ଥାତ ଏମସିଏଲଆରରେ ୧୦ ବେସିସ ପଏଣ୍ଟର ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ଆଣିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ । ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ନୂଆ ଦର ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ଅର୍ଥାତ ଆଜିଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇସାରିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ରେପୋ ରେଟ ବଢିବା ପରେ ବହୁତ ଗୁଡ଼ିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏମସିଏଲଆର ବଢାଇଛନ୍ତି ।

ଅଧିକାଂଶ କଂଜୁମର ଋଣ ଏକ ବର୍ଷର ମାର୍ଜିନ ମୂଲ୍ୟ ଆଧାରିତ ଋଣ ହାର ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏମସିଏଲଆର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲୋନ, ଅଟୋ ଏବଂ ଘର ଲୋନ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଣ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ EMI ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପକେଟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।
SBI ରାତାରାତି ଏମସିଏଲଆର ହାରକୁ ୭.୯୫%,ଏମସିଏଲଆର ହାର ୧ ମାସ ପାଇଁ ୮.୧୦% ଏବଂ ଏମସିଏଲଆର ହାର୩ ମାସ ପାଇଁ ୮.୧୦% କୁ ବୃଦ୍ଧିକରିଛି । ଏଥି ସହିତ, ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମସିଏଲଆର ହାର୧୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୬ ମାସ ପାଇଁ ୮.୪୦ ପ୍ରତିଶତକୁ, ଏମସିଏଲଆର ୮.୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୮.୫୦ ପ୍ରତିଶତକୁ, ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏମସିଏଲଆର ୮.୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୮.୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏମସିଏଲଆର ୮.୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୮.୭୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଏମସିଏଲଆର ହେଉଛି ଏକ ପଦ୍ଧତି ଯାହା ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଆଧାରରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣ ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ କେବଳ ବେସ୍ ରେଟ୍ ଆଧାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ସ୍ଥିର କରୁଥିଲେ।

ଫେବୃଆରୀ ୮ ତାରିଖରେ, ଆରବିଆଇ ପୁଣିଥରେ ରେପୋ ହାରକୁ ୨୫ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠ ଥର ପାଇଁ ରେପୋ ହାରରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମୁଦ୍ରା ନୀତି ବୈଠକ ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଚାପ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଉପରେ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଋଣର ସୁଧ ହାର ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପଡିଛି । ତେବେ ଏଥର ରେପୋ ହାର ମାତ୍ର ୦.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.