fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଋଷ କଦାପି ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ନାହିଁ …ଋଷର ସେନା ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ:ଜୋ ବାଇଡେନ

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୁରାଣ କରିଛି । ପୋଲାଣ୍ଡରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଠାରୁ କଦାପି ଜିତିପାରିବ ନାହିଁ। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲାଣ୍ଡରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଂକଳ୍ପକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୋଲାଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ୱାର୍ସରେ କିଭ ଗସ୍ତ ପରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଋଷ ଉପରେ କଡ଼ା ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷର ସୈନ୍ୟମାନେ ଅପରାଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ କଦାପି ଜିତିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଆମେରିକା ସବୁବେଳେ ୟୁକ୍ରେନ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି। ପୁଟିନଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ନାଟୋରେ ବିଭାଜନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଆମେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଜାରି ରଖିବୁ। ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ପୁଟିନ ଏସବୁ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ୟୁକ୍ରେନ ଶରଣାର୍ଥୀ ଏବଂ ପୋଲାଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି, ଆସନ୍ତାକାଲି ଏବଂ ସର୍ବଦା ସ୍ୱାଧୀନତାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଛିଡା ହେବ।

ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଋଷର ସେନା ଅତି ନିଷ୍ଠୁର ତଥା ବର୍ବର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଯାହା ମାନବିକତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପରାଧ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନେ ଲଜ୍ଜିତ ନୁହଁନ୍ତି। ପୁଟିନଙ୍କ ସେନା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ହତ୍ୟା କରିଲେ, ଘର ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା।

ବଳାତ୍କାର ଭଳି ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧକୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନର ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି। ଟ୍ରେନ୍, ସ୍କୁଲ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଅନାଥ ଆଶ୍ରମରେ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ଅଣଦେଖା କରିବେ। ୟୁକ୍ରେନର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କହିପାରିବି ଯେ ଋଷ କେବେ ବି ୟୁକ୍ରେନକୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ଜୋ ବାଇଡେନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘ୟୁକ୍ରେନରେ ହୋଇଥିବା ଅସଦାଚରଣ ପାଇଁ ଋଷ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେଉଛି। ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଆମେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଅଧିକ ଘୋଷଣା କରିବୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.